Kaczyński w Białymstoku: Znam polskie drogi i szosy lepiej, niż niejeden kierowca TIR-a

Na konwencji PiS w Białymstoku Jarosław Kaczyński mówił o potrzebie zrównoważonego rozwoju. Chwalił to, jaki potencjał mają wschodnie regiony i zapewniał, że je zna. - Nieustannie zwiedzałem kraj. Znam polskie drogi i szosy lepiej, niż niejeden kierowca TIR-a - zapewnił.
Zobacz wideo

- Dziś obradujemy w gmachu filharmonii białostockiej. Te gmach i ta instytucja jest swoistym pomnikiem człowieka, którego wśród nas już nie ma. Krzysztofa Putry. To ktoś, kto stworzył najpierw Porozumienie Centrum, a później Prawo i Sprawiedliwość na tej ziemi - zaczął swoje wystąpienie w Białymstoku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Putra zginął w katastrofie smoleńskiej. 

- Wiadomo, że PiS jest partią, która dąży do tego, by nasz kraj doścignął przeciętną UE, a później przeciętną tych krajów na zachód jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego i poziom życia - mówił. Dodał, że "chce osiągnąć taki poziom w całej Polsce, a nie tylko niektórych częściach". 

- Naszą ideą jest zrównoważony rozwój. Chcemy tego nie dlatego, że jesteśmy przedstawicielami jakiejś ideologii. Chcemy tego jako Polacy. Bo naród polski to musi być wspólnota. Wspólnota jako coś realnego, równość szans, równość jeśli chodzi o sposób życia. - Do równości dążymy. Sprzeciwialiśmy się zawsze tzw. koncepcji polaryzacyjno-dyfuzyjnej - przekonywał. Jako przykład podał Rosję z bogatą Moskwą i biedą resztą kraju. - My tego nie chcemy, chcemy zrównoważonego rozwoju - powtórzył. Zarzucał poprzedniej ekipie rządzącej, że nie chciała rozwijać wschodu Polski. 

- Jest w tych ziemiach ogromny potencjał - mówił o "ścianie wschodniej" Kaczyński. - Ja jeździłem po Polsce począwszy od 1990 roku bardzo intensywnie, można powiedzieć nieustannie zwiedzałem kraj. Znam polskie drogi i szosy lepiej, niż niejeden kierowca TIR-a - powiedział prezes PiS, po czym rozległy się oklaski. - Patrzyłem, przyglądałem się, gdzie się szybciej zmienia. Otóż najszybciej zmieniało się tu na wschodzie. Tu jest wielki potencjał i trzeba mu dawać szanse - stwierdził i zaznaczył, że "te ziemie cierpią na różne ograniczenia", które utrudniają rozwój. Zapowiedział "radykalną zmianę tej sytuacji".

Kaczyński mówił o rozwoju infrastruktury, w tym tra via carpatia i via baltica. - To wielka szansa rozwoju tych terenów - powiedział. - To wyłączenie komunikacyjne tej ziemi zostanie całkowicie zniesione! - zapewnił.

Konwencja PiS w Poznaniu

W sobotę Jarosław Kaczyński na konwencji partii w Poznaniu mówił, że członkostwo w Unii Europejskiej i NATO jest dla Polski korzystne. Kaczyński podkreślił, że w interesie Polski leży obecność w międzynarodowych organizacjach.

Jednak - zaznaczył - państwa UE muszą być równe, a tak jego zdaniem nie jest. Chodziło mu nie tylko o unijną politykę, lecz także różnice sprzedawanych produktów. - Te same proszki w Polsce gorzej piorą - mówił.

Zobacz wideo