Schetyna: Grozi nam zabranie środków europejskich za złamanie zasad praworządności

Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zapowiada walkę eurodeputowanych Koalicji Europejskiej o korzystniejszy dla Polski budżet unijny. Na konwencji w Opolu lider PO powiedział, że między innymi dlatego powstała KE.
Zobacz wideo

Grzegorz Schetyna przypomniał, że w najbliższych miesiącach będą trwały prace nad budżetem, którego propozycję poznaliśmy w połowie ubiegłego roku. - W tej propozycji, która jest już na stole, wiemy, że jest 25 miliardów mniej - podkreślił w czasie przedwyborczej konwencji w Opolu.

Komisja Europejska zaproponowała w budżecie na lata 2021-2027 liczne cięcia, w tym środki dla Polski mniejsze o około 20 miliardów euro. - Dzisiaj grozi nam zabranie środków europejskich za złamanie zasad praworządności w Polsce - mówił Schetyna. Zarzucał też, że rządzący - wbrew temu, co mówią - zmierzają do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. - Dzisiaj pomimo ostrzeżeń, polski rząd nie respektuje unijnych wartości. Tak właśnie zaczyna się droga do polexitu - mówił.

W skład Koalicji Europejskiej wchodzą, obok Platformy Obywatelskiej: Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna oraz Partia Zieloni.

Na konwencji przemawiali też kandydaci KE w regionie. 

Schetyna o "pełzającym polexicie"

W sobotę Schetyna przemawiał na konwencji KE w Poznaniu. Ostrzegał przed "pełzającym polexitem", do którego jego zdaniem prowadzi rząd. Polityk bijąc w PiS nie przebierał w słowach. - Są pośmiewiskiem Europy. W kategorii dorabiania się na władzy ścigają się z politykami Rosji czy republik azjatyckich - powiedział.

Na dziś zaplanowano także konwencje Prawa i Sprawiedliwości - w Białymstoku (o godz. 12.00) oraz ugrupowania Kukiz'15 - w Warszawie (o godz. 14.00).

Zobacz wideo
Więcej o: