Marsz narodowców w Warszawie. Sąd uchylił decyzję Rafała Trzaskowskiego o zakazie marszu

Marsz Suwerenności w Warszawie z okazji 1 maja został zakazany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W niedzielę sąd uchylił jednak tę decyzję.
Zobacz wideo

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prezydenta Warszawy, który w piątek zakazał planowanego na 1 maja w stolicy Marszu Suwerenności, organizowanego przez środowiska narodowe.

Marsz Suwerenności w Warszawie. Sąd uchylił decyzję o zakazie

Chodzi o marsz z okazji 1 maja organizowany przez Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Młodzież Wszechpolską. Marsz miał rozpocząć się na placu Zamkowym, a później przejść ulicami Warszawy na ul. Jasną pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, aby zorganizować tam pikietę. 

26 kwietnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zakazie organizacji marszu środowisk narodowych. Tłumaczył, że teren placu Zamkowego został już zarezerwowany przez Kancelarię Prezydenta w związku z obchodami 3 maja. Dodawał także, że w jego ocenie na placu nie zmieści się 100 tysięcy uczestników marszu, które zapowiadali organizatorzy. Czytaj więcej>>>

Sędzia Rafał Sebastian Wagner powiedział, że zdaniem sądu zgromadzenie może odbyć się na placu Zamkowym w Warszawie, który tylko w nieznacznej części zostanie wyłączony tego dnia w związku z uroczystościami zaplanowanymi na 3 maja. Podkreślił, że wolność zgromadzeń pełni bardzo istotną rolę w demokratycznym państwie prawnym - jest jednym z warunków istnienia społeczeństwa demokratycznego.

Dodał, że planowane na 1 maja marsz nie koliduje ze spotkaniem premierów w Zamku Królewskim i jest do pogodzenia z organizowanym przez Stołeczną Estradę piknikiem "Festiwal Europejski". "Stąd, w ocenie Sądu, to odwołanie należało uwzględnić, a decyzja podległa uchyleniu" - wyjaśnił.

Prezes Mazowieckiego Ruchu Narodowego Mariusz Krogulski powiedział, że jest zadowolony z decyzji Sądu. "Oznacza ona, że Marsz Suwerenności (...) odbędzie się zgodnie z planem (...). Było to dla mnie oczywiste, że sprawa będzie rozpatrzona pozytywnie dlatego, że argumenty prezydenta Trzaskowskiego nie miały mocnych podstaw" - dodał.

Ogłoszone dziś postanowienie Sądu jest zaskarżalne. Stronom przysługuje prawo do wniesienia zażalenia.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Wspomóż dziką przyrodę i przekaż datek na działalność organizacji GreenpeaceWspomóż dziką przyrodę i przekaż datek na działalność organizacji Greenpeace Fot. greenpeace.pl