Poznań. Grzegorz Schetyna uderza w PiS: W dorabianiu się na władzy ścigają się z politykami Rosji

Lider Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna podczas konwencji w Poznaniu ostrzegał przed "pełzającym polexitem", do którego jego zdaniem prowadzi rząd. Polityk bijąc w PiS nie przebierał w słowach. - Są pośmiewiskiem Europy. W kategorii dorabiania się na władzy ścigają się z politykami Rosji czy republik azjatyckich - powiedział.
Zobacz wideo

Po godz. 10 w Poznaniu rozpoczęła się konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej. Lider ugrupowania Grzegorz Schetyna na początku wystąpienia zwrócił się do samorządowców. - Nawet najlepszy samorząd nie zrobi wszystkiego sam, praca najlepszych ludzi na miejscu może pójść na marne, jeśli nie będzie dobrego gospodarza w całym kraju - powiedział, a następnie uderzył w Prawo i Sprawiedliwość. - Przyszłość, która jest wam i nam przeznaczona nie nastąpi, jeśli rząd nadal będzie w Unii Europejskiej pośmiewiskiem, a pieniądze, które były przeznaczone dla was, będą szły gdzie indziej.

Schetyna w Poznaniu o PiS: PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej

Później Schetyna nie łagodził przekazu. - Polski rząd musi być na europejskim poziomie, tylko że chodzi o to, na jakim poziomie władza rządzi, a nie na jakim żyje. Oni tego nie rozumieją. Jeśli chodzi o ich własny poziom życia i luksusy, oni Europę już dawno przegonili. W kategorii dorabiania się na władzy ścigają się z politykami Rosji czy republik azjatyckich - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Schetyna żartował też, że pierwszy milion najłatwiej zarobić, zapisując się do PiS, a rząd tworzy "nową kastę partyjnych mandarynów". - Odgrodzeni od ludzi płotami, barierkami, armią ochroniarzy, widzą Polaków tylko zza ciemnych szyb rządowych limuzyn.

Lider koalicji w przemówieniu wrócił to tematu "polexitu", do którego stopniowo ma prowadzić polityka PiS. - Niektórzy łudzą się, że za rządów PiS Polska jest na marginesie Unii Europejskiej, ale to jeszcze nie jest polexit. To nieprawda. Nasz pełzający polexit trwa w najlepsze od czterech lat. PiS już nas wyprowadza z Unii Europejskiej - powiedział i dodał: - Za upartyjnianie sądów grozi nam wstrzymani środków z budżetu Unii, a projekt kolejnego budżetu jest dla Polski tragiczny, niższy od poprzedniego, wywalczonego przez koalicję Platformy i PSL o 25 mld euro. To jest cena za izolację Polski przez PiS.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: