Wybory do europarlamentu. Znamy numery list wyborczych. KE przed PiS-em, ale numer 1 zgarnia Korwin

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych wszystkich komitetów, które zarejestrowały listy swoich kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Listę numer 1 otrzymał Komitet Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja.
Zobacz wideo

W pierwszym losowaniu list wzięło udział sześć komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych w związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wyniki losowania to:

Lista numer 1 - KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

Lista numer 2 - KW Wiosna Roberta Biedronia 

Lista numer 3 - KKW Koalicja Europejska: PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni 

Lista numer 4 - KW Prawo i Sprawiedliwość

Lista numer 5 - KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej 

Lista numer 6 - KWW Kukiz'15

Komitety, które wystawiły listy w mniej niż 13 okręgach, nie brały udziału w pierwszym losowaniu. W kolejnym przyznano im numery 7, 8 i 9. 

Lista numer 7 - KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

Lista numer 8 - KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi

Lista numer 9 - KKW Polexit-Koalicja

Komitet KW Jedność Narodu zarejestrował listę tylko w jednym okręgu, więc nie brał udział w losowaniu PKW. Numer 10 na listach zostanie mu oficjalnie nadany przez okręgową komisję wyborczą.  

Wybory do europarlamentu. W tym roku jedna karta do głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała wcześniej, że w tym roku karty do głosowania będą miały formę jednostronicowej płachty, co oznacza, że będzie podobna do tej, którą znamy z ostatnich wyborów samorządowych. Na jednej stronie będą umieszczone zostaną nazwiska wszystkich kandydatów (w ubiegłych latach była to książeczka składająca się z kilku kart).

Żeby oddać ważny głos w eurowyborach, na karcie do głosowania należy zagłosować tylko na jedną listę - żeby to zrobić, trzeba postawić znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. PKW zaznacza, że znakiem "X" są jest co najmniej dwie linie, które przecinają się obrębie kratki. 

Więcej o: