Macierewicz nazwał strajk "próbą ataku na państwo polskie". Kierownictwo ZNP porównał do komunistów

- Próba ataku na państwo polskie, próba zasłaniania się uczniami, czynienia tarczy z uczniów, z młodzieży w walce z państwem, to coś zupełnie niebywałego, coś, czego nigdy w przeszłości nie było i mam głęboką nadzieję, że nigdy więcej się nie powtórzy - tak o strajku nauczycieli mówił w felietonie dla telewizji Trwam były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił w czwartek, że od soboty zawiesza trwający od 8 kwietnia strajk.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, będzie to zawieszenie, a nie zakończenie strajku. Dodał, że związek daje rządowi "czas do września" na przyjęcie propozycji związkowców. W innym wypadku zapowiedział "nowy etap protestu" od przyszłego roku szkolnego. Sławomir Broniarz podkreślił, że ZNP nie rezygnuje z postulatu 30-procentowego wzrostu wynagrodzenia.

Zawieszenie strajku skomentował w felietonie dla telewizji Trwam były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Stwierdził, że Związek Nauczycielstwa Polskiego "był jedną z najważniejszych w naszych dziejach formacją zawodową nauczycieli".

 

- Ma za sobą olbrzymie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił, dodając, że nauczyciele "podtrzymywali pamięć o Polsce, podtrzymywali ducha narodowego, kształtowali kolejne pokolenia mimo działań zaborców, mimo działań antynarodowych".

Ci nauczyciele, których jeszcze moje pokolenie pamięta, którzy potrafili przeciwstawić się komunizmowi, którzy potrafili przeciwstawić się demoralizacji moralnej, ale także atakowi na polskość, na formację niepodległościową, Kościół katolicki, na to wszystko, co jest dla Polski i dla polskości najważniejsze, ci sami nauczyciele, czy też kierownictwo, bo mówimy tylko i wyłącznie o kierownictwie ZNP, stali się jakby przedłużeniem czasów komunistycznych, przedłużeniem działań wymierzonych w polskość

- powiedział Antoni Macierewicz.

- Próba ataku na państwo polskie, próba zasłaniania się uczniami, czynienia tarczy z uczniów, z młodzieży w walce z państwem, to coś zupełnie niebywałego, coś, czego nigdy w przeszłości nie było i mam głęboką nadzieję, że nigdy więcej się nie powtórzy - dodał, odnosząc się do trwającego jeszcze strajku nauczycieli.

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli.

Zobacz wideo
Więcej o: