MON odmówił finansowania czasopisma dla kombatantów AK. "Nie spełniono warunku formalnego"

Wydawanie "Biuletynu Informacyjnego", jedynego pisma o historii AK, zostało zawieszone - poinformowano w ostatnim wydaniu. Powodem są problemy finansowe, ponieważ ministerstwo odmówiło dotacji Światowemu Związkowi Żołnierzy AK.

"Biuletyn informacyjny" - tygodnik wydawany od ponad 30 lat - został czasowo zawieszony. Początki pisma sięgają czasów okupacji niemieckiej, kiedy to "Biuletyn" był pismem konspiracyjnym. W czasach pokoju wydawnictwo przerodziło się w jedyny w Polsce tygodnik poświęcony historii Armii Krajowej i kontynuowaniu jej etosu. 

"Biuletyn Informacyjny". MON odmówiło pieniędzy żołnierzom AK

"Biuletyn informacyjny" nie będzie się jednak na razie ukazywał - poinformował mjr Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który wydaje "Biuletyn". "Szanowny i drogi czytelniku, jesteśmy zmuszeni zawiesić tę działalność popularyzatorską". Powodem są problemy finansowe. 

Dysponowana przez nas kwota, pochodząca ze składek członkowskich, bez wsparcia przez partnera, chcącego partycypować w kosztach wydawania „Biuletynu Informacyjnego” - zmusza nas do tak rozpaczliwego kroku, jak zawieszenie wydawania naszego czasopisma do czasu znalezienia innego partnera

- czytamy. 

"Partner", o którym mowa w "Biuletynie" to Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak ustaliło Radio ZET, resort odmówił w tym roku dotowania czasopisma. Nieoficjalnie może chodzić o kwotę 100 tysięcy złotych. Decyzję o odrzuceniu wniosku "Biuletynu Informacyjnego" uzasadniono "niespełnieniem warunku formalnego". Na stronie MON możemy znaleźć listę wszystkich wniosków złożonych na  działalność "podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej". Przy ofercie Światowego Związku Żołnierzy AK, który wydaje "Biuletyn" czytamy, że Związek nie zadeklarował "zamiaru odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania publicznego".

Przypominamy, że prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mjr Leszek Żukowski, niejednokrotnie krytykował działania Ministerstwa Obrony Narodowej. Był m.in. jedną z osób, która głośno sprzeciwiała się odczytywaniu imion i nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej na każdym apelu pamięci. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Wspomóż dziką przyrodę i przekaż datek na działalność organizacji GreenpeaceWspomóż dziką przyrodę i przekaż datek na działalność organizacji Greenpeace Fot. greenpeace.pl

Więcej o:
Komentarze (77)
MON odmówił finansowania czasopisma dla kombatantów AK. "Nie spełniono warunku formalnego"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 53 razy 53

  "Przy ofercie Światowego Związku Żołnierzy AK, który wydaje "Biuletyn" czytamy, że Związek nie zadeklarował "zamiaru odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania publicznego".
  Czyli ŚZŻ AK nie zobowiązał się do prowadzenia pisowskiej propagandy i szczucia na opozycję?

 • polakadam

  Oceniono 38 razy 36

  Żukowski krytykował mon jeszcze za Świronia. Oprócz apelu smoleńskiego skrytykował kult żołnierzy wyklętych. Świroni wtedy się wycofał z honorowego awansu dla Żukowskiego.

 • zdanie

  Oceniono 34 razy 32

  Obowiązuje kult bandytów przeklętych, zaś AK-owcy bandytami nie byli, nie walczyli ze swoją Ojczyzną.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 32 razy 32

  Najważniejsze, że jest kasa na Misiaczka, Mundka, na służbową brykę dla świra oraz na specjalistę od pękających parówek. Pierd*ć kombatantów.

  Wyborcom PiS gratulujemy Antoniego.

 • nai1

  Oceniono 26 razy 26

  Pisowcy - ale z was gnidy.

 • cambrone

  Oceniono 26 razy 26

  Przecież wiadomo od historyków z ciemnogrodzkiej ze wojnę wygrali zołnierze wyklęci.

 • hen-live

  Oceniono 22 razy 22

  Muszą miec pieniądze na Rydzyka i przeklętych bandytów.

 • batura3

  Oceniono 22 razy 22

  A na jakieś popier....doświadczenia z parówkami kasa jest - co za miernoty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX