Wybory do europarlamentu 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory do europarlamentu 2019. Jak głosować poza miejscem swojego zamieszkania? Jeśli chcesz głosować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem, w którym jesteś zameldowany, masz trzy możliwości.
Zobacz wideo

Aby podczas eurowyborów zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, należy złożyć wniosek do odpowiedniej jednostki - urzędu gminy lub konsulatu. We wniosku należy zawrzeć takie dane jak imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, adres zamieszkania, a czasami także adres czasowego przebywania.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Eurowybory 2019

Osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania, mają kilka możliwości. Pierwsza z nich to zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą, a także na statku morskim. Aby otrzymać takie zaświadczenie, należy zgłosić się do swojego urzędu gminy do 24 maja. Osoba, która takie zaświadczenie otrzyma, zostanie automatycznie wykreślona ze spisu wyborców w swojej gminie, ale dzięki temu będzie mogła zagłosować w dowolnym miejscu, okazując wspomniane zaświadczenie. To opcja dobra dla tych osób, które nie wiedzą, gdzie będą przebywać 26 maja, czyli w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Tego rodzaju zaświadczenia wydawane są "od ręki".

Druga możliwość to dopisanie się do rejestru wyborców w dowolnej gminie. Mogą z niej skorzystać m.in. te osoby, które chcą zagłosować w gminie, w której mieszkają, ale nie mają w niej meldunku. Aby dopisać się do rejestru wyborców w wybranej gminie, należy zgłosić się do urzędu gminy do 21 maja. Odpowiedni wniosek można złożyć osobiście lub przez internet za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl.

Trzecia opcja to dopisanie się do spisu wyborców. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które w czasie eurowyborów nie będą przebywać w swoim miejscu zamieszkania, ale wiedzą, gdzie spędzą 26 maja. To także możliwość dla osób, które nie mieszkają już w Polsce. Osoby, które w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego będą przebywać za granicą, muszą zgłosić lokalnemu kosulowi chęć głosowania w zagranicznej komisji. Kiedy złożą odpowiedni wniosek, zostaną dopisani do spisu wyborów w danej komisji za granicą.

Więcej o: