Nowy sondaż dla TVP Info. PiS z niewielką przewagą, ale większość okręgów bierze opozycja

W wyborach do europarlamentu na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 40,9 procent Polaków, a na Koalicję Europejską 36 procent - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Wiadomości" TVP. Na podium znalazłaby się jeszcze partia Wiosna z wynikiem 7,4 procent poparcia.
Zobacz wideo

Sondaż został przeprowadzony przez Centrum Badań Marketingowych Indicator dla "Wiadomości" TVP przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja. Wynika z niego, że największym poparciem w skali kraju cieszy się PiS. Wyniki z poszczególnych okręgów pokazują, że poparcie dla partii rządzącej utrzymuje się głównie południu i wschodzie Polski.

Wybory do europarlamentu. PiS z przewagą nad KE

W sondażu TVP 40,9 procent ankietowanych zadeklarowało, że w najbliższych wyborach do europarlamentu zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Europejska mogłaby liczyć na poparcie 36 procent badanych, a Wiosna Roberta Biedronia - 7,4 procent.

Kolejne miejsca w sondażu zajmują partie, które nie przekroczyłyby pięcioprocentowego progu wyborczego. To kolejno: Kukiz'15 (4,5 procent), Konfederacja KORWIN Braun Liroy Narodowcy (3,1 procent) i Lewica Razem (2,4 procent). 4,8 procent ankietowanych przyznało, że nie wie, na kogo oddać głos. 

TVP informuje również o wynikach sondażu z podziałem na okręgi wyborcze. Wynika z nich, że w 7 na 13 okręgach poparcie dla Koalicji Europejskiej jest wyższe niż dla Prawa i Sprawiedliwości. KE wygrywa na Pomorzu (38, 4 proc. poparcia), Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (40, 8 procent), w Wielkopolsce 38,2 procent), Warszawie (37,8 procent), w województwie śląskim (37 proc.), kujawsko-pomorskim (37,4 proc.) i w okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie (37,8 proc.).

PiS wygrywa za to na Podkarpaciu (46,4 proc.), w Małopolsce (45,8 proc.), w województwie łódzkim (35,2 proc.) i na Podlasiu oraz na Warmii  i Mazurach (40,8 proc.). Z kolei Wiosna Roberta Biedronia najlepszy wynik osiąga na Pomorzu i w Wielkopolsce (w obu okręgach 9 procent poparcia).

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: