Kaczyński ma propozycję dla nauczycieli. Wcześniejsza emerytura i wybór pensum

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zlecił osobom odpowiedzialnym w partii za sprawy edukacji przedstawienie nowej propozycji dla nauczycieli - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Propozycja ma obejmować m.in. możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i wyboru liczby godzin pracy.
Zobacz wideo

Od 8 kwietnia w części szkół trwa strajk nauczycieli. Prowadzi go Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, w strajku bierze też udział część nauczycieli niezrzeszonych w związkach zawodowych. Według danych ZNP, do strajku przystąpiło około 75 procent szkół, według danych MEN - niespełna 50 procent.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", prezes PiS Jarosław Kaczyński ma propozycje dla nauczycieli, które wkrótce mają zostać przedstawione związkom zawodowym.

Jedna z propozycji obejmuje przywrócenie - na rok lub dwa - zapisu w Karcie Nauczyciela, który umożliwi przechodzenie na emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie. Nie byłoby przy tym ograniczeń wiekowych. Szacuje się, że z takiej możliwości mogłoby skorzystać ok. 100 tys. nauczycieli - podaje "DGP".

Dodatkowo, Prawo i Sprawiedliwość chce dać możliwość nauczycielom wyboru długości czasu pracy, tzw. pensum, w zamian za wyższe wynagrodzenie. Obecne pensum to 18 godzin pracy "przy tablicy" w tygodniu. Ten czas mógłby się wydłużyć nawet do 24 godzin, pod warunkiem, że nauczyciel wyraziłby na to zgodę. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: