Kaczyński ma propozycję dla nauczycieli. Wcześniejsza emerytura i wybór pensum

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zlecił osobom odpowiedzialnym w partii za sprawy edukacji przedstawienie nowej propozycji dla nauczycieli - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Propozycja ma obejmować m.in. możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i wyboru liczby godzin pracy.
Zobacz wideo

Od 8 kwietnia w części szkół trwa strajk nauczycieli. Prowadzi go Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, w strajku bierze też udział część nauczycieli niezrzeszonych w związkach zawodowych. Według danych ZNP, do strajku przystąpiło około 75 procent szkół, według danych MEN - niespełna 50 procent.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", prezes PiS Jarosław Kaczyński ma propozycje dla nauczycieli, które wkrótce mają zostać przedstawione związkom zawodowym.

Jedna z propozycji obejmuje przywrócenie - na rok lub dwa - zapisu w Karcie Nauczyciela, który umożliwi przechodzenie na emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie. Nie byłoby przy tym ograniczeń wiekowych. Szacuje się, że z takiej możliwości mogłoby skorzystać ok. 100 tys. nauczycieli - podaje "DGP".

Dodatkowo, Prawo i Sprawiedliwość chce dać możliwość nauczycielom wyboru długości czasu pracy, tzw. pensum, w zamian za wyższe wynagrodzenie. Obecne pensum to 18 godzin pracy "przy tablicy" w tygodniu. Ten czas mógłby się wydłużyć nawet do 24 godzin, pod warunkiem, że nauczyciel wyraziłby na to zgodę. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (501)
"DGP": Jarosław Kaczyński ma propozycję dla nauczycieli. Wcześniejsza emerytura i wybór pensum
Zaloguj się
 • warszawiak67

  Oceniono 96 razy 78

  A może by tak prezes przeszedł na wcześniejszą emeryturę?
  Przecież on się już ledwo rusza...

 • aeromonas

  Oceniono 89 razy 75

  PiS chce wysłać nauczycieli na wczesną głodową emeryturę, tzn. mówi im "idźcie precz, nie jesteście potrzebni". Pozostałym "dobrowolnie" zwiększy pensum, płacąc mniej niż za nadgodziny - czyli "podwyżka przez obniżkę". Jak rozumiem, obecny "rząd" uważa, że nauczyciele są zbędni, nic niewarci i można ich zastąpić byle kim.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 76 razy 58

  Żygać mi się chce na populistyczno-socjalistyczno-bolszewickie propozycje. Porządny obywatel pracuje całe życie do ustawowego wieku emerytalnego nawet jeżeli fizycznie wykonuje cięższą pracę. Pan gnom jednak, żeby utrzymać się przy korycie (cóż ta istota innego potrafi?) zrujnuje kraj.

 • incipit

  Oceniono 58 razy 50

  Ja mam propozycję nie do odrzucenia dla Kaczyńskiego. Emerytura - normalna. I dość mieszania.

 • falbor

  Oceniono 60 razy 48

  Tak jest! Obecnych nauczycieli przenieść na głodowe wcześniejsze emerytury,
  w ich miejsce zatrudnić swoich i dać im na starcie 2x tyle co obecnym + premia i inne gadgety!
  A on już kolejnym pokoleniom "wytłumaczą", że Kaczyński wielkim człowiekiem był...

 • antonikarcz

  Oceniono 57 razy 43

  Parodia, nieuk który tylko dzięki towarzyszom z PZPR dostał kolejne papierki, będzie "decydował" o polskiej edukacji, już raz rękami Zalewskiej przywrócił socrealizm w polskich szkołach.

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 38

  Kto w ogóle wymyślił nauczycieli, przecież mamy naszego genialnego edukatora. Jak się napnie to w sekundę nas nauczy hymnu i zmiany kół. Malowania pisanek i robienia prania. Geniusz!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX