Legislacyjna ofensywa PiS. W trzy dni zmienione zostaną zasady klasyfikacji uczniów do matur

Do rozpoczęcia matur zostało 10 dni. W środę rząd ogłosił, że w do poniedziałku, w ekspresowym trybie, przeprowadzi zmiany w ustawach oświatowych, które umożliwią klasyfikację uczniów do udziału w egzaminach maturalnych bez udziału strajkujących nauczycieli.
Zobacz wideo

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że nowelizacja ustawy oświatowej, która ma umożliwić dopuszczenie uczniów ostatnich klas szkół średnich do matury pomimo trwającego strajku nauczycieli, może wejść w życie w sobotę. Do Sejmu wpłynął przyjęty dziś przez rząd projekt zmian w ustawie.

Przewiduje on, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do egzaminu dojrzałości, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorom szkół. W przypadku, gdy ani rady pedagogiczne ani dyrektorzy szkół tego nie uczynią, stosowne decyzje podejmie organ prowadzący, czyli w przypadku szkół publicznych - samorząd terytorialny.

Ekspresowe tempo zmian

Na wspólnej konferencji z rzeczniczką rządu, Joanną Kopcińską, Michał Dworczyk poinformował, że jutro rozpoczną się prace legislacyjne nad projektem. - Mamy nadzieję, że między godziną 15 a 16 odbędzie się głosowanie w Sejmie, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu - mówił szef kancelarii premiera.
W Senacie około godz. 19 ma się rozpocząć posiedzenie planarne, na godziny nocne przewidziano głosowanie. Po nim ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówił Michał Dworczyk, w piątek 26 kwietnia, "jeśli prezydent uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad, będzie mogła być podpisana, a następnie opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia".

Minister przypomniał, że dni 27-28 kwietnia to jest weekend, więc dyrektorom szkół, w których rady pedagogiczne nie przeprowadzą klasyfikacji, na jej przeprowadzenie będące warunkiem dopuszczenia do matury, zostaną dwa dni w przyszłym tygodniu - poniedziałek i wtorek. Dworczyk wyraził nadzieję, że wystarczą one dyrektorom, aby poradzić sobie z kwalifikacją, tak aby od 6 maja mogły się rozpocząć matury.

Harmonogram legislacji noweli prawa oświatowego ws. matur przedstawia się w sumie następująco:

Do legislacyjnej ofensywy rządu odniósł się Sławomir Broniarz. - Rząd stworzył bardzo zły precedens i próbuje teraz robić dobrą minę do złej gry, bo to będzie ogromny kłopot dla wszystkich, którzy będą musieli potem to prawo realizować - powiedział szef ZNP. Jego zdaniem zapowiadane zmiany to "porażka rządu", który "próbuje ograć społeczeństwo", a ustawa która ma zostać przyjęta była "pisana na kolanie".

Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli trwa już 17 dni. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, żeby 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się tzw. "okrągły stół" w sprawie oświaty, jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zapowiedziały, że nie wezmą w nim udziału. W negocjacjach między rządem a stroną związkową trwa impas. We wtorek odbyła się manifestacja nauczycieli pod MEN, podczas której szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział kontynuację strajku.

Matury rozpoczną się w tym roku po długim weekendzie majowym. Egzaminy będą odbywać się między 6 a 25 maja.

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli. Tu można kupić bilet.

Więcej o: