Sławomir Broniarz: Rząd stworzył zły precedens, który będzie dla dyrektorów szkół problemem

Sławomir Broniarz mówi, że nowa propozycja rządu spowoduje więcej problemów. Szef ZNP odniósł się do projektu ustawy, dzięki któremu maturzystów do egzaminu będą mogli dopuścić nawet urzędnicy. - Rząd pokazuje, że w ogóle nie potrzebuje nauczycieli - dodał.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli trwa już 17 dni. Oznacza to, że rząd musi poradzić sobie z problemem zagrożonych matur - nauczyciele odmawiają kwalifikacji uczniów i dopuszczenia ich do egzaminu maturalnego. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt ustawy, która umożliwi kwalifikację bez udziału nauczycieli. Będą mogli zrobić to dyrektorzy szkół samodzielnie lub nawet urzędnicy samorządowi. Czytaj więcej>>>

Sławomir Broniarz: Rząd udowadnia, że nie potrzebuje nauczycieli

Sławomir Broniarz, szef ZNP, skomentował propozycję rządu dotyczącą nowego prawa dotyczącego matur.

Rząd stworzył bardzo zły precedens i próbuje teraz robić dobrą minę do złej gry, bo to będzie ogromny kłopot dla wszystkich, którzy będą musieli potem to prawo realizować

- powiedział później Sławomir Broniarz w rozmowie z TVN24. Tłumaczył, że dyrektorzy szkół mogą mieć poważne problemy, gdy oddadzą dokumenty dotyczące oceny uczniów urzędnikom, którzy nigdy nie zajmowali się ocenianiem uczniów i nie mają żadnego doświadczenia. Dodał, że już teraz docierają do niego głosy rodziców ósmoklasistów i gimnazjalistów, którzy pytają o możliwość odwołania się od wyników egzaminów. 

Rząd pokazuje, że w ogóle nie potrzebuje nauczycieli. (...) Lada moment się okaże, że edukacja nie jest nam potrzebna

- dodał Broniarz. Uważa także, że gdy na drodze rządu staną kolejne problemy, rząd będzie szukał kolejnych "protez" i "nietypowych rozwiązań, które potem mogą doprowadzić do jeszcze większego chaosu. 

Sławomir Broniarz poinformował również, że decyzja dotycząca przyszłości strajku nauczycieli zostanie podjęta najprawdopodobniej jutro. Od wtorku trwa Prezydium Zarządu Głównego ZNP, na którym zarząd rozmawia z przedstawicielami ZNP z poszczególnych województw, aby poznać ich opinię na temat tego czy strajk powinien być kontynuowany, czy nie.

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli. Tu można kupić bilet >>>

Więcej o:
Komentarze (172)
Sławomir Broniarz: Rząd udowadnia, że nie potrzebuje nauczycieli
Zaloguj się
 • wgrego

  Oceniono 29 razy 25

  myślę, że całą edukację może przejąć kler , nauka czytania i liczenia do 10, potem już tylko różaniec i przykazania, szkoły bibliczne na wzór koranicznych, na co komu światłe, wykształcone i otwarte społeczeństwo, ani tym rządzić, ani to doić,

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 26 razy 22

  Panie Morawiecki, zwolnij pan wszystkich strajkujących bez odprawy! Na ich miejsce można wziąć z pośredniaka każdego na kilka miesięcy na staż, potem dyrektor zrobi radę pedagogiczną jednoosobową da na drodze losowania piątki i szóstki każdemu uczniowi i będzie gites, malina!
  Sóweren nie będzie miał nic przeciwko, jak tylko obiecacie wyprawkę 500 zł na semestr.
  I będziecie mieć wiernych, drogich wyborców na następne lata!

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 44 razy 18

  SÓweren się zdziwi, gdy pomiatani przez niego nauczyciele zaczną literalnie stosować przepisy oświatowe od deski do deski, szkoły poprzyjmują regulaminy pracy (od 8 do 16), skończy się wydzwanianie po nauczycielach o dowolnej porze, poprawianie ocen na koniec roku jak chciała "płacząca kuzynka z FB", skończą się wycieczki i tak dalej, i tak dalej. A koniec końców ludzie poodchodzą z oświaty, zaczną się zastępstwa, łączenie klas, nabór z łapanki.

 • swru

  Oceniono 20 razy 14

  Jaki problem . Jak dyrektor kogoś lubi to wpisze mu same piątki, jak dyrektor będzie z pisiorów a dziecko synem kodowca to mu dowali same pały. Kto mu co zrobi. Całe państwo już jest zawłaszczone przez PiS. Łamanie prawa i deptanie ludzi będzie czymś zupełnie normalnym w państwie bezprawia. Tylko czekać na kolejne dekrety typu że dzieci kodowców nie mogą mieć wyżej niż trójka na świadectwie. Nierealne ? Ta ustawa też miała być nierealna.

 • tezmaciej

  Oceniono 25 razy 11

  Nowe przepisy PiS to prawo stanu wyjątkowego. Jedyny sposób zarządzania tej grupy przestępczej to wydawanie poleceń. Dialog, kompromis to pojęcia im obce. Dlatego dla PiSu "dobry suweren to głupi suweren".

 • docent_2013

  Oceniono 22 razy 10

  Chciałbym zobaczyć jak urzędnicy opiekują się dziećmi w przedszkolach. Myślę, że po tygodniu stawki nauczycieli poszłyby w górę nie o tysiąc, a o tysiąc pięćset.

 • speedy13

  Oceniono 24 razy 10

  Nie bardzo rozumiem, po co te wszystkie półśrodki.
  Czy nie lepiej przyjąć od razu ustawę, że od dzisiaj każdy maturzysta otrzymuje świadectwo maturalne bez obowiązku zdawania egzaminów?

 • ks.pedofil

  Oceniono 15 razy 9

  Beda odwolania, sad uzna i co wtedy? Musza wszystkim najlepsze oceny wystawic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX