Morawiecki: Każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie

- Trzysta tysięcy uczniów oczekuje pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie dopuszczenia ich do matur - powiedział Morawiecki podczas środowego posiedzenia rządu. Premier przedstawił projekt ustawy umożliwiającej uczniom przystąpienie do matury, mimo trwającego strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Zmiany w prawie dotyczą przede wszystkim klasyfikacji uczniów do egzaminu maturalnego. Obecnie takie uprawnienie ma wyłącznie rada pedagogiczna. Po wprowadzonych przez PiS modyfikacjach w ustawie o systemie oświaty oraz prawie oświatowym, w wyjątkowych sytuacjach możliwość sklasyfikowania uczniów czy dopuszczenia do matury otrzymał dyrektor szkoły.

W ten sposób rząd chce uwolnić się od presji wywieranej na niego przez część nauczycieli, którzy gotowi byli nie dopuścić uczniów do maturMorawiecki zapowiedział, że zmiany w prawie przeprowadzone zostaną do piątku.

Morawiecki wezwał nauczycieli do powrotu do negocjacji przy "Okrągłym stole". Nie zaproponował jednak nic nowego, lecz jedynie powtórzył dotychczasowe stanowisko rządu.

Jeszcze zanim doszło do oficjalnego przedstawienia projektu ustawy szef ZNP Sławomir Broniarz stwierdził, że zapowiadane zmiany to "porażka rządu", który "próbuje ograć społeczeństwo. Przyjęta ustawa była według związkowca "pisana na kolanie".

Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli trwa już 17 dni. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, żeby 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się tzw. "Okrągły stół" w sprawie oświaty, jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zapowiedziały, że nie wezmą w nim udziału. W negocjacjach między rządem a stroną związkową trwa impas. We wtorek odbyła się manifestacja nauczycieli pod MEN, podczas której szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział kontynuację strajku.

Matury rozpoczną się w tym roku po długim weekendzie majowym. Egzaminy będą odbywać się między 6 a 25 maja.

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli. Tu można kupić bilet.     

Więcej o: