Morawiecki: Każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie

- Trzysta tysięcy uczniów oczekuje pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie dopuszczenia ich do matur - powiedział Morawiecki podczas środowego posiedzenia rządu. Premier przedstawił projekt ustawy umożliwiającej uczniom przystąpienie do matury, mimo trwającego strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Zmiany w prawie dotyczą przede wszystkim klasyfikacji uczniów do egzaminu maturalnego. Obecnie takie uprawnienie ma wyłącznie rada pedagogiczna. Po wprowadzonych przez PiS modyfikacjach w ustawie o systemie oświaty oraz prawie oświatowym, w wyjątkowych sytuacjach możliwość sklasyfikowania uczniów czy dopuszczenia do matury otrzymał dyrektor szkoły.

W ten sposób rząd chce uwolnić się od presji wywieranej na niego przez część nauczycieli, którzy gotowi byli nie dopuścić uczniów do matur. Morawiecki zapowiedział, że zmiany w prawie przeprowadzone zostaną do piątku.

Morawiecki wezwał nauczycieli do powrotu do negocjacji przy "Okrągłym stole". Nie zaproponował jednak nic nowego, lecz jedynie powtórzył dotychczasowe stanowisko rządu.

Jeszcze zanim doszło do oficjalnego przedstawienia projektu ustawy szef ZNP Sławomir Broniarz stwierdził, że zapowiadane zmiany to "porażka rządu", który "próbuje ograć społeczeństwo. Przyjęta ustawa była według związkowca "pisana na kolanie".

Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli trwa już 17 dni. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, żeby 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się tzw. "Okrągły stół" w sprawie oświaty, jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zapowiedziały, że nie wezmą w nim udziału. W negocjacjach między rządem a stroną związkową trwa impas. We wtorek odbyła się manifestacja nauczycieli pod MEN, podczas której szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział kontynuację strajku.

Matury rozpoczną się w tym roku po długim weekendzie majowym. Egzaminy będą odbywać się między 6 a 25 maja.

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli. Tu można kupić bilet.     

Więcej o:
Komentarze (548)
Morawiecki: Każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 107 razy 71

  Jak sprawnie ominąć dotychczasowe prawo - w tym PiSowcy są jak wiadomo specjalistami. Złamasy konstytucyjne.

 • azalka12

  Oceniono 79 razy 55

  Pan Morawiecki zastosowal podejscie korporacyjne zgodnie, z ktorym karze sie niesubordynowanego pracownika - 'nie potrzebuje cie pracowniku, poradze sobie bez ciebie i co?' Wlasnie tak postapil pan Morawiecki. Wskazal, ze koncepcja PIS rzadzenia oznacza likwidacje szkolnictwa i edukacji. Wrecz oznajmil, ze pozbywa sie nauczycieli.
  'Brawo' panie Morawiecki! 'Brawo'!

 • wpac

  Oceniono 77 razy 55

  Po co mają zdawać, maturę przyznać ustawą. Tylu wyborców zyskają Pisiorki.

 • galaktyczne_jajco

  Oceniono 64 razy 48

  Hahaha, maturzystów do matury będzie dopuszcza pisowski komisarz udowy, lub ksiądz, albo listonosz...

  Jak u Bolszewików! :D

 • damtek

  Oceniono 52 razy 42

  Trzeci tydzień strajku, a nasz premier:
  - ani razu nie spotkał się nauczycielami
  - był w N. Jorku i przejechał się w nocy ulicami miasta
  - nagrał spot wyborczy
  A teraz przypomnijcie sobie Tuska. Jak coś się działo zawsze był na miejscu. Rozmawiał, negocjował, szukał rozwiązania
  Radio Luxy/twitter

 • state77

  Oceniono 52 razy 38

  Leśnicy posprawdzają, a zakonnice przystawią pieczątki i po robocie. A na koniec msza na Narodowym za młode pokolenie.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 40 razy 36

  Propnuje nastepny projekt ustawy.Nastepnym miesiacem po miesiacu maju,bedzie lipiec.w ten prosty sposob strajk straci sens,bo beda wakacjie.

 • mam1956

  Oceniono 38 razy 30

  Żenujące. Zamiast rozmawiać z nauczycielami to rząd zmienia instrumentalnie prawo i podłoży posłom do przegłosowania. Żenada. Nie o taką Polskę walczyli i gineli ludzie. Czas na opamiętanie zawsze jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX