Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość stworzona z myślą o osobach, które z uwagi na swoją niepełnosprawność lub wiek, nie są w stanie pójść do lokalu wyborczego, aby oddać głos osobiście. To kto może skorzystać z tej opcji, reguluje kodeks wyborczy.
Zgodnie z kodeksem wyborczym, zagłosować przez pełnomocnika może wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoba, która najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy. Wniosek o pełnomocnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego można złożyć od dnia wejścia w życie aktu o zarządzeniu wyborów do dziesiątego dnia przed dniem eurowyborów. Wniosek taki powinien zawierać: nazwisko i imię wyborcy, imię ojca, datę urodzenia, PESEL i jego adres zamieszkania oraz takie same dane pełnomocnika. Należy także zaznaczyć, których wyborów dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
Do wniosku należy dołączyć:
Pełnomocnikiem może zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba udzielająca pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnikiem wyborcy nie mogą zostać: członkowie komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania wyborcy, mężowie zaufania i kandydaci w danych wyborach.