Ze względu na to, że w Polsce tylko część lokali wyborczych dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, mogą one skorzystać ze specjalnych uprawnień i podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego zagłosować korespondencyjne lub przez pełnomocnika. Takie prawo osobom niepełnosprawnym zapewnia kodeks wyborczy.
Przypomnijmy, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek podać do wiadomości informację o tym, które z lokali wyborczych dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Taka informacja musi zostać opublikowana najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów. Co więcej, niepełnosprawny wyborca ma prawo do uzyskania w swojej gminie pełnej informacji o:
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać także z dwóch specjalnych form udziału w głosowaniu: z głosowania korespondencyjnego lub głosowania przez pełnomocnika.
Aby zagłosować korespondencyjnie, należy poinformować komisarza wyborczego o chęci skorzystania z takiej możliwości nie później niż 15 dni przed dniem wyborów. Zgłaszając taką chęć, wyborca może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Pakiet wyborczy dostarczany jest wyborcy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Aby zagłosować, należy wypełnić kartę do głosowania i odesłać ją w kopercie zwrotnej zgodnie z instrukcjami otrzymanymi wraz z pakietem wyborczym.
Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy. Taki wniosek należy złożyć najpóźniej na 9 dni przed dniem wyborów u wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców. Należy jednak pamiętać, że pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba udzielająca pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnikiem nie mogą być: osoby wchodzące w skład obwodowej komisji wyborczej, mężowie zaufania oraz kandydaci w danych wyborach.