Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ilu ich jest? Do której frakcji europejskiej należą?

Ilu polityków z Prawa i Sprawiedliwości jest dziś w Parlamencie Europejskim? Do której europejskiej grupy politycznej się przyłączyli? Przypominamy, jaki wynik osiągnęła partia PiS w ostatnich eurowyborach.
Zobacz wideo

Poprzednie eurowybory w Polsce zostały przeprowadzone w niedziele 25 maja 2014 roku. Podczas tych wyborów wybraliśmy 51 europarlamentarzystów. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku wzięło udział 23,83 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. Kto wygrał? Ile mandatów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość?

Ilu jest europosłów Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku wygrała Platforma Obywatelska , która zdobyła 32,13 proc. głosów. Strata PiS-u była jednak niewielka - w ostatnich eurowyborach ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego otrzymało 31,78 proc. głosów, a tym samym 19 mandatów do Parlamentu Europejskiego, czyli dokładnie tyle samo, co Platforma Obywatelska.

W jakiej frakcji europejskiej są europosłowie PiS?

Europarlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości wybrani w wyniku eurowyborów w 2014 roku przyłączyli się w większości do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR). Frakcja ta została utworzona w 2019 roku przez partie konserwatywne. W skład tej grupy weszły wówczas: Partia Konserwatywna (CP) z Wielkiej Brytanii, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z Polski oraz Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z Czech oraz pojedynczy przedstawiciele innych ugrupowań. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy są dziś trzecią największą frakcją w Parlamencie Europejskim - do tej grupy należy 71 europosłów.

Więcej o: