Europosłowie Platformy Obywatelskiej. Ilu ich jest? Do której frakcji europejskiej należą?

Ilu posłów z Platformy Obywatelskiej reprezentuje Polskę w Parlamencie Europejskiej? Do której frakcji europejskiej przynależą? Przypominamy, jakim wynikiem zakończyły się ostatnie eurowybory.
Zobacz wideo

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyły się 25 maja 2014 roku. Wybraliśmy wówczas 51 europosłów, reprezentujących nasz kraj na arenie międzynarodowej. W ostatnich eurowyborach wzięło udział 23,83 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. Kto wygrał te wybory i ile mandatów otrzymała wówczas Platforma Obywatelska?

Ilu jest europosłów Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku wygrała Platforma Obywatelska, zdobywając niewielką przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. PO otrzymała 2 271 215 głosów, zdobywając tym samym poparcie 32,13 proc. głosujących (PiS zdobył wówczas 31,78 proc. głosów). Ten wynik pozwolił Platformie Obywatelskiej wprowadzić do europarlamentu 19 swoich reprezentantów.

W jakiej frakcji europejskiej są europosłowie PO?

Europosłowie PO, który zostali wybrani w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku są członkami Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) . Oprócz nich szeregi tej grupy zasilili także eurodeputowani z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Grupa ta powstała w latach 50-tych i łączy w sobie nurty chrześcijańskiej demokracji i liberalnego konserwatyzmu. Grupa Europejskiej Partii Ludowej  (EPP) jest dziś najliczniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim - należy do niej 219 posłów

Więcej o: