Rząd ma plan awaryjny na wypadek niesklasyfikowania maturzystów. To ustawa maturalna

Jak przyznał Jacek Sasin, rząd ma gotowy plan awaryjny, który odpowiada "na niebezpieczeństwo niesklasyfikowania maturzystów". Jest nim projekt ustawy, która umożliwi uczniom przystąpienie do egzaminu dojrzałości mimo strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy podjął decyzję, że szkoły, w których odbywa się strajk nauczycieli, będą klasyfikować uczniów do matury. Są jednak placówki, które tego odmawiają. Tak jest m.in. w niektórych szkołach we Wrocławiu czy Poznaniu.

Podczas "Rozmowy Piaseckiego" w TVN 24 Jacek Sasin przyznał, że rząd przygotował na wypadek takiej sytuacji plan awaryjny. - Mamy gotowe rozwiązanie, jednak przede wszystkim mamy nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że nauczyciele odmówią sklasyfikowania swoich uczniów - przyznał. Jak zaznaczył, premier Mateusz Morawiecki poinformuje o szczegółach planu w środę.

Rząd ma gotową ustawę maturalną?

Jak poinformował Michał Dworczyk, na środowym posiedzeniu rządu premier faktycznie przedstawi projekt ustawy, umożliwiającej uczniom przystąpienie do matury mimo strajku nauczycieli. Do tej pory nie zdradził żadnych szczegółów, przyznał jednak w rozmowie z RMF FM, że "premier wystąpi z wnioskiem o specjalne posiedzenie Senatu". Również marszałek Senatu Stefan Karczewski potwierdził w rozmowie z PAP, że zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie izby wyższej, nie wiedział jednak, czy odbędzie się ono w czwartek czy w piątek. Zapowiedział, że senatorowie będą gotowi do pilnych prac

Według "Dziennika Gazety Prawnej" zmiany w prawie miałyby dotyczyć przede wszystkim klasyfikacji uczniów do matury. Obecnie takie uprawnienie ma wyłącznie rada pedagogiczna. Po wprowadzonych przez PiS modyfikacjach w ustawie o systemie oświaty oraz prawie oświatowym, w wyjątkowych sytuacjach możliwość sklasyfikowania uczniów czy dopuszczenia do matury miałby otrzymać dyrektor szkoły.

"Możliwe, że (zmiany te - red.) zostaną uchwalone na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Wszystko zależy od tego, czy rząd uzna, że część matur jest zagrożona" - czytamy.

Posiedzenie rządu rozpocznie się o godz. 15.00.

 

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed