Emerytura plus z podpisem prezydenta. Pierwsze transze "trzynastki" dla emerytów już pod koniec kwietnia

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o "trzynastce dla emerytów", czyli "Emeryturę plus" nazywaną również "jarkowym". Dodatek do emerytury wynosi 1100 złotych brutto.
Zobacz wideo

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał rządową ustawę, którą opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, znaną pod nazwą "Emerytura Plus". Po podpisaniu ustawy Andrzej Duda mówił o "wielkiej radości i wielkiej satysfakcji", w kontekście wprowadzenia w życie ustawy "Emerytura plus". - Kwota 1100 zł (brutto) zasili w ciągu najbliższych trzech miesięcy budżety emerytów i rencistów - powiedział prezydent.

To kwota niebagatelna, która z pewnością pozwoli zaspokoić wiele potrzeb, które gdzieś są odłożone na lepsze czasy, a teraz dzięki temu świadczeniu będą mogły być zrealizowane

- wskazywał Andrzej Duda.

Emerytura Plus - terminy wypłat

By otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków. To dodatkowe świadczenie wynoszące 888 złotych i 25 groszy na rękę (1100 zł brutto) emeryci i renciści będą otrzymywać od maja. W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać świadczenie już w ostatnich dniach kwietnia.

Będą również świadczenia, które zostaną przekazane na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, gdyż są one wypłacane właśnie wtedy.

Minister Elżbieta Rafalska, w której resorcie powstawał projekt, przypomniała, że świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym:

emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: