We wtorek przedstawiciele związków nauczycieli spotkali się ze stroną rządową, aby porozmawiać o obradach okrągłego stołu na Stadionie Narodowym. Wszystkie zarządy głównych związków zawodowych odmówiły na tę chwilę uczestnictwa w nim.
Kierownictwa Zarząd Związku Nauczycielstwa, Forum Związków Zawodowych i Wolny Związek Zawodowy Solidarność Oświata (nie chodzi o NSZZ "Solidarność", który wcześniej podpisał już porozumienie z rządem) nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu na Stadionie Narodowym.
- Powaga i tematyka debaty nie zasługuje na to, aby nauczyciele wypowiadali się na temat tak ważnych kwestii (…) Oczekujemy, że to będzie poważna debata ekspercka, nie forma wysłuchania nauczycieli na forum - mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP.
- Nie wiemy, jaką formę mają mieć rozmowy, jakie tematy miałyby być poruszane, jakie tematy, kto będzie dopuszczony do głosu i na jakich zasadach. To pozwala nam wątpić w czystość intencji ze strony rządu - dodał Sławomir Witkowicz.
Związkowcy tłumaczą, że to dlatego, że formuła spotkanie wciąż jest niejasna i nieznana. Podkreślano, że zależy im na rzeczowych rozmowach na temat konkretnych problemów, w których będą uczestniczyli eksperci. Dodano, że zależy im na podobnej formule, które odbyła się w 2008 roku, gdy nauczyciele spotkali się z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Nauczyciele chcą, aby i tym razem na obradach pojawił się prezydent.
Czy strajk nauczycieli wciąż będzie trwał? Sławomir Broniarz poinformował, że ta kwestia będzie dziś w i najbliższych dniach dyskutowana na posiedzeniu prezydium zarządu głównego. Przypomniał, że za decyzję o przerwaniu lub kontynuowaniu strajku odpowiadają poszczególne komitety strajkowe.
Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy poinformował we wtorek, że będzie klasyfikował uczniów. Jego członkowie - niezrzeszeni w związkach zawodowych nauczyciele - zaapelowali do innych strajkujących, aby przeprowadzili rady pedagogiczne i umożliwili uczniom przystąpienie do egzaminów maturalnych. Tłumaczyli, że chodzi o spokój maturzystów. – Rząd polski nie dba o dobro uczniów, lekceważy ich, w związku z tym, ktoś musi przejąć inicjatywę i umożliwić uczniom kontynuację edukacji – mówiła przedstawicielka OGKS.
Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>
. .