Komorowski o sądzie nad Judaszem: Taki jest obyczaj. Można było mieć też pretensje do Lajkonika

- Ja uważam, że we wszystkich obyczajach powinno się uniknąć jakiejkolwiek formy przemocy, nawet w stosunku do kukiełek, ale z drugiej strony trzeba uważać, żeby nie przegiąć, nie przesadzić z takim protestem - mówił Bronisław Komorowski w porannej rozmowie Gazeta.pl, komentując "sąd nad Judaszem" w Pruchniku.
Zobacz wideo

Bronisław Komorowski w rozmowie z Gazeta.pl skomentował kontrowersyjny obrzęd "sądu nad Judaszem" w podkarpackim Pruchniku, podczas którego dorośli wraz z dziećmi okładali kukłę przypominającej ortodoksyjnego Żyda kijami, a następnie podpalili ją i wrzucili do rzeki. Informacja o zdarzeniu obiegła polskie i światowe media, potępił je już Światowy Kongres Żydów, oświadczenie w tej sprawie wydał też episkopat.

Były prezydent stwierdził, że gdy usłyszał o sprawie, jego pierwszym skojarzeniem było, że "taki jest obyczaj z przeszłości". 

Pomyślałem, że rzeczywiście taki jest obyczaj z przeszłości. Można było mieć też pretensje do Lajkonika, bo to męczenie konia, albo że Tatara przypomina [chodzi o ludowy zwyczaj, podczas którego brodaty jeździec przemierza na sztucznym koniu rynek w Krakowie w oktawę Bożego Ciała - red.]

- powiedział Komorowski. Jak dodał, jego zdaniem "we wszystkich obyczajach powinno się uniknąć jakiejkolwiek formy przemocy", ale jednocześnie protesty przeciwko takim obrzędom jak sąd nad Judaszem w Pruchniku też mogą być nadmierne.

We wszystkich obyczajach powinno się uniknąć jakiejkolwiek formy przemocy, nawet w stosunku do kukiełek, ale z drugiej strony trzeba uważać, żeby nie przegiąć, nie przesadzić z takim protestem
Ale oczywiście należy wprowadzać dobre obyczaje i nie uczyć dzieci przemocy, niezależnie jakiej kukiełki to dotyczy

 - mówił były prezydent.

-----

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (301)
Komorowski o sądzie nad Judaszem: Taki jest obyczaj. Można było też mieć pretensje do Lajkonika
Zaloguj się
 • maciek76

  Oceniono 68 razy 52

  Zdecydowanie tej mądrej opinii brakowało. Jeszczr czekam na Gowina, który powie, że dostał wzwodu ale wcale się nie cieszył.
  Kukla przedstawiała stereotypowego żyda a nie Judasza. Mądre społeczeństwa eliminują głupie tradycje.

 • engarde

  Oceniono 48 razy 36

  Tylko dlatego, że coś jest z przeszłości nie oznacza automatycznie, że to chlubna tradycja. Ten zwyczaj palenia kukły żyda był równie okropny kilkadziesiąt lat temu, co jest teraz. Wtedy było na niego tylko większe przyzwolenie.

 • krynolinka

  Oceniono 55 razy 35

  To się chyba nie dzieje na żywo. To samo jak ten odór z telewizora; tradycja rzecz święta. Tradycyjnie przywalić sąsiadowi z otwartej bo w zeszłym roku też go pobiłam.

 • kuba161048

  Oceniono 41 razy 25

  Czy będziemy łamać kołem, palić na stosie skazanych itd.
  bo taka była tradycja panie Komorowski?

 • wpm1

  Oceniono 35 razy 25

  Dla obrońców "tradycji" mam jedno pytanie - dlaczego kukła Judasza nie wyglądała tak jak Judasz i żydzi z obrazów religijnych przedstawiających wydarzenia z pojmania i ukrzyżowania Jezusa, a przestawiała dokładnie żyda z XIX czy XX wieku?

 • ladne_sny

  Oceniono 28 razy 22

  panie Komorowski, naprawdę nie widzi pan różnicy pomiędzy skaczącym wesoło po krakowskim rynku lajkonikiem a napierdzielaną kijami i paloną kukłą Żyda z pejsami? są granice w obronie tradycji.

 • matts06

  Oceniono 27 razy 17

  PO dlatego była i jest żenująca, bo nigdy nie potrafi, albo nie chce zająć jasnego stanowiska. Ciągle kluczenie, wymijanie, byle tylko nie zrazić do siebie jakiejś części elektoratu. Więc próbują się przypodobać wszystkim, w rzeczywistości coraz więcej ma ich jednak dość, bo nie da się tak na dłuższą metę wszystkim wciskać kitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX