Andrzej Duda pogratulował prezydentowi elektowi Ukrainy. Ma nadzieję na "pozytywny przełom" w relacjach

Andrzej Duda zadzwonił z gratulacjami i przesłał oficjalną depeszę do Wołodymyra Zełenskiego. Polski prezydent liczy na zmianę w relacjach polsko-ukraińskich i zapewnia o "osobistym zaangażowaniu" w pomoc Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych.

Według danych exit poll, Wołodymyr Zełenski otrzymał ponad 70 procent głosów w drugiej, decydującej turze wyborów. Jego kontrkandydat, starający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko, uzyskał około 25 procent. Zełenski wszedł do ukraińskiej polityki niedawno. Znany jest jako aktor komediowy i producent telewizyjny. W popularnym serialu komediowym "Sługa Narodu” gra rolę nauczyciela historii, który nieoczekiwanie dla siebie samego zostaje prezydentem Ukrainy.

O godzinie 21, w chwili ogłoszenia ostatecznych wyników exit poll (wcześniej podawano wyniki cząstkowe, ale wygrana była tak miażdżąca, że nie było możliwości zmiany rezultatu) gratulacje dla Zełenskiego wystosował prezydent Andrzej Duda. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Duda rozmawiał z prezydentem elektem przez telefon i zaprosił go do Polski. Jednocześnie na stronie prezydenta pojawiła się oficjalna depesza gratulacyjna.  

Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje z okazji powierzenia Panu przez naród ukraiński stanowiska Prezydenta Ukrainy. Wybór ten jest wyrazem oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego na znaczne przyspieszenie działań władz państwowych w reformowaniu sfery politycznej i gospodarczej kraju oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie. Jestem przekonany, że potwierdzi on zakotwiczenie Ukrainy na szlaku ku wspólnocie euroatlantyckiej

 - napisał Duda do nowego prezydenta Ukrainy.

"Pozytywny przełom" w relacjach polsko-ukraińskich

Przypomniał, że nasze narody "łączą więzy sympatii i wspólna historia", a Polacy "z życzliwością obserwowali demokratyczne i proeuropejskie przemiany w Ukrainie". "Stale okazujemy Ukrainie solidarność w obliczu rosyjskiej agresji. Nie ustajemy również w wysiłkach na rzecz zbliżania jej do struktur europejskich i euroatlantyckich. Pragnę zapewnić Pana, że Polska jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych. Może Pan liczyć na moje osobiste zaangażowanie w tej sprawie" - zadeklarował prezydent. 

Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności. Jestem przekonany, że budowaniu takich relacji służyć będzie także nowe spojrzenie na sposoby, w jakich w ciągu ostatnich kilku lat traktowana była wspólna, niedawna historia naszych narodów. Wierzę głęboko, że Pana kadencja przyniesie pozytywny przełom w tej sprawie. Korzystając z okazji, chciałbym zaprosić Pana Prezydenta do złożenia wizyty w Polsce w dogodnym terminie

- stwierdził dalej Duda. Na koniec wyraził nadzieję, że prezydentura Zełenskiego "przyczyni się do umocnienia znaczenia Ukrainy w regionie oraz do wprowadzenia relacji polsko-ukraińskich na nowy pomyślny etap".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: