Ponad 100 mln zł od resortu kultury na muzeum fundacji o. Rydzyka. Powodem "realne koszty"

Ministerstwo kultury poinformowało o zwiększeniu dofinansowania na budowę toruńskiego Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im św. Jana Pawła II, którego współtwórcą jest fundacja Lux Veritatis. Kwota dofinansowania nie wyniesie 70 mln zł, jak zakładano początkowo, a 117 mln zł.

W czwartek na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PO Andrzej Halicki i Paweł Olszewski poinformowali, że wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zdecydował o zwiększeniu dofinansowania na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu do 150 mln zł.

W czerwcu ubiegłego roku resort podpisał z Fundacją Lux Veritatis (jej prezesem jest toruński redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk) umowę dotyczącą budowy i utrzymania muzeum. Z treści umowy wynikało, że ministerstwo miało przekazać fundacji 70 mln zł - w 2018 r. miało być to 5 mln zł, w 2019 r. - 55 mln zł, a w 2020 r. - 10 mln zł.

Resort w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej zaprzeczył słowom parlamentarzystów PO. Według ministerstwa, dofinansowanie na budowę muzeum zostało zwiększone nie do kwoty 150 mln zł, jak twierdzili posłowie, a 117 mln zł.

"Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia" - czytamy w komunikacie resortu.

Istotnym zadaniem placówki ma być m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku).

- dodaje ministerstwo. Resort podkreśla, że obecnie współprowadzi z różnymi podmiotami 52 muzea i instytucje kultury.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

Więcej o:
Komentarze (270)
Ponad 100 mln zł od resortu kultury na muzeum fundacji o. Rydzyka. Powodem "realne koszty"
Zaloguj się
 • cim_cum

  Oceniono 68 razy 68

  Witamy w XXI wieku, w Polsce. W kraju drugiej doliny krzemowej i miliona aut elektrycznych. W kraju, w którym edukacja jest priorytetem, tuż za chowem świń.

 • villiers

  Oceniono 57 razy 49

  " Kwota dofinansowania nie wyniesie 70 mln zł, jak zakładano początkowo, a 117 mln zł."
  Gdzie leży ten kraj zwany Polską. To musi być bardzo bogaty kraj skoro dla nich 30 milionów w te czy w te , to jak pryszcz na dupie. Chcecie Ford Trup-nie ma problemu. A że czteroletnie dziecko umiera na raka bo brakuje 40 tysięcy , trudno straty również muszą być. Dlaczego do władzy zawsze dochodzi bydło.

 • ziarnoo

  Oceniono 52 razy 46

  117baniek - ma chlopina dar przekonywania, no takie transfery juz teraz? a co bedzie tuz przed wyborami? , a moze ktos podliczy ile nas do tej pory ten pasożyt kosztowal?

 • sprostowany

  Oceniono 37 razy 37

  A w muzeum kolejnictwa nie ma na dach z blachy nad parowozami. Grosze przy tym. Eksponaty nie są wieczne.

 • 13.napletkow.jezusa

  Oceniono 38 razy 32

  500+ na każdą koloratkę. To się powinno przełożyć na wynik wyborczy, więc się opłaca...

 • jahodovy

  Oceniono 27 razy 25

  Panie Płażyński, interesował się kosztami dwóch maskotek. Może ten temat pana zainteresuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX