Ponad 100 mln zł od resortu kultury na muzeum fundacji o. Rydzyka. Powodem "realne koszty"

Ministerstwo kultury poinformowało o zwiększeniu dofinansowania na budowę toruńskiego Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im św. Jana Pawła II, którego współtwórcą jest fundacja Lux Veritatis. Kwota dofinansowania nie wyniesie 70 mln zł, jak zakładano początkowo, a 117 mln zł.
Zobacz wideo

W czwartek na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PO Andrzej Halicki i Paweł Olszewski poinformowali, że wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zdecydował o zwiększeniu dofinansowania na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu do 150 mln zł.

W czerwcu ubiegłego roku resort podpisał z Fundacją Lux Veritatis (jej prezesem jest toruński redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk) umowę dotyczącą budowy i utrzymania muzeum. Z treści umowy wynikało, że ministerstwo miało przekazać fundacji 70 mln zł - w 2018 r. miało być to 5 mln zł, w 2019 r. - 55 mln zł, a w 2020 r. - 10 mln zł.

Resort w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej zaprzeczył słowom parlamentarzystów PO. Według ministerstwa, dofinansowanie na budowę muzeum zostało zwiększone nie do kwoty 150 mln zł, jak twierdzili posłowie, a 117 mln zł.

"Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia" - czytamy w komunikacie resortu.

Istotnym zadaniem placówki ma być m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku).

- dodaje ministerstwo. Resort podkreśla, że obecnie współprowadzi z różnymi podmiotami 52 muzea i instytucje kultury.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: