Kapelani w Izbach Administracji Skarbowej. Resort finansów ujawnia zarobki duchownych

Od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto zarabiają kapelani w Izbach Administracji Skarbowej, podlegających Ministerstwu Finansów - informuje resort. Obecnie izby zatrudniają dziesięciu duchownych. Do ich obowiązków należy m.in. "prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej".
Zobacz wideo

W marcu "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia dziewięciu kapelanów, którzy zarabiają od 3948 zł do 5783 zł brutto miesięcznie (bez dodatków). "Kapelani z Duszpasterstwa KAS pełnią służbę w rożnych miejscach, często na terenie działania kilku izb administracji skarbowej, pełnią posługę również poza standardowymi godzinami pracy" - informował "Gazetę Wyborczą" resort finansów.

Poseł klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Krzysztof Truskolaski zwrócił się do Ministerstwa Finansów z interpelacją, w której poprosił o szczegółowe dane dotyczące zatrudnienia kapelanów.

Z odpowiedzi udzielonych przez wiceministra i jednocześnie szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia wynika, że obecnie (dane na 31 marca) w Izbach Administracji Skarbowej pełni służbę łącznie dziesięciu kapelanów (w tym jeden na pół etatu i jeden wyznania prawosławnego). Zarabiają od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto (uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami).

Kapelani zatrudnieni są w izbach w następujących województwach:

  • podkarpackim - kapelan wyznania katolickiego - 6 344,48 zł brutto
  • dolnośląskim - kapelan wyznania katolickiego - 6 005,32 zł brutto
  • lubelskim - kapelan wyznania katolickiego - 4 865,20 zł brutto
  • mazowieckim - kapelan wyznania katolickiego - 7 373,03 zł brutto
  • wielkopolskim - kapelan wyznania katolickiego - 6 010,13 zł brutto
  • warmińsko-mazurskim - kapelan wyznania katolickiego - 5 103,94 zł brutto
  • pomorskim - kapelan wyznania katolickiego - 5 367,25 zł brutto
  • zachodniopomorskim - dwóch kapelanów wyznania katolickiego - 1 etat – 5 373,01 zł brutto, 0,5 etatu – 2 432,60 zł brutto
  • podlaskim - kapelan wyznania prawosławnego - 5 467,47 zł brutto

Wiceminister informuje również, że "w Ministerstwie Finansów pełni służbę funkcjonariusz na stanowisku służbowym dziekana, wyznania katolickiego, który przebywa na urlopie bezpłatnym od 11 marca 2019 r. do 30 czerwca 2019 r.".  Nie ujawnia jednak, jakie zarobki otrzymywał dziekan przed udaniem się na urlop.

Duchowni w Krajowej Administracji Skarbowej

Co należy do obowiązków kapelanów? Ministerstwo Finansów twierdzi, że jest to m.in. organizowanie opieki duszpasterskiej dla obecnych i emerytowanych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, a także ich rodzin. Kapelani przeprowadzają także i nadzorują "zajęcia z etyki normatywnej".

Do tego dochodzi m.in. organizowanie nabożeństw z okazji świąt, uroczystości państwowych, a także "prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej".

Pracę duchownych w izbach umożliwia ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. W jednym z jej artykułów czytamy, że "działalność duszpasterska w KAS jest prowadzona na podstawie porozumienia Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: