Powstanie w getcie. IPN "poprawił" cytat z "Medalionów" Nałkowskiej. "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los"

Pierwszy kadr filmu IPN upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim, zaczyna się od przerobionego cytatu z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej w języku polskim i angielskim: "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los". Instytut już tłumaczy się, że było to "niefortunne".
Zobacz wideo

Instytut Pamięci Narodowej w związku z 76. rocznicą powstania w getcie warszawskim zamieścił na Twitterze film ze swoich archiwów, złożony z nagrań z getta. Film otwiera jednak wyświetlony cytat z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej, tyle tylko, że "poprawiony" przez IPN.

Oryginalnie pierwsze słowa "Medalionów", czyli zbioru opowiadań opartych na przeżyciach prześladowanych przez nazistowski reżim, brzmią: "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

Tymczasem IPN otwiera film słowami: "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los". Wyraz "Niemcy" został zresztą zapisany na czerwono. Przerobiony cytat wystąpił też w języku angielskim, a film pojawił się także na koncie IPN w tym języku.

IPN tłumaczy się z przerobionego cytatu

Ponieważ zaczęto szeroko debatować o tym, jak użyto cytatu, zwłaszcza z wyróżnieniem Niemców, IPN w kolejnych tweetach nawet wyjaśniało całą sytuację.

Przyznajemy, że umieszczenie słowa "Niemcy" w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie

- czytamy w jednym z nich. W innym natomiast dalej wspominani są Niemcy, którzy "wykazali się niespotykanym okrucieństwem", ale Instytut przyznaje, że "słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny".

Zresztą o Niemcach, a nie o nazistach, pisze też w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim premier Mateusz Morawiecki.

Powstańcy z Getta Warszawskiego walczyli nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o godność, z której Niemcy chcieli ich brutalnie odrzeć. Warszawa to miasto wolności, buntu przeciw niemieckiemu barbarzyństwu i heroicznej odwagi uczestników obu Powstań

- czytamy na Twitterze szefa rządu.

19 kwietnia, jak co roku, obchodzona jest kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim. 76 lat temu, w 1943 roku, w Warszawie wybuchł największego zbrojny zrywu Żydów podczas II wojny światowej, był to też pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Więcej o:
Komentarze (476)
Powstanie w getcie. IPN "poprawił" cytat z "Medalionów" Nałkowskiej. "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 75 razy 67

  To teraz to "Litwo, ojczyzno moja...". Jaka k...wa Litwa?? TU-JEST-POLSKA! To czytają Polskie (tak, z dużej litery, z dumą!) Dzieci!

 • miguell

  Oceniono 51 razy 45

  No to piszmy także, że Polacy to złodzieje i alkoholicy - Brawo IPN propagujmy proste myślenie stereotypowe wygodne do użycia w kampaniach do prostegi ludu.

 • c.t.k

  Oceniono 53 razy 43

  Ludzie(Polacy) ludziom zgotowali ten los"
  Na stodole w Jedwabnem
  Może lepiej nie poprawiać uniwersalnych cytatów?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX