"Rz": Strajk nauczycieli pokrzyżował plany PiS. Chodzi o rekonstrukcję rządu

Minister finansów Teresa Czerwińska ma odejść po Wielkanocy, ale nie wiadomo, czy dojdzie do rekonstrukcji w rządzie planowanej przed wyborami europejskimi - podaje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia i jak na razie nauczyciele i strona rządowa nie mogą dojść do porozumienia. Jednak protest miał swój wpływ na rząd - jak opisuje "Rzeczpospolita", zmusił on Prawo i Sprawiedliwość do zmiany niektórych planów. Chodzi o działania związane z tzw. "piątką Kaczyńskiego" oraz planowaną rekonstrukcję rządu.

Dziennikarz Michał Kolanko pisze, że zmiany w rządzie związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego - w których startuje wielu ministrów i wiceministrów - to "chyba najczęściej odsuwana w czasie rekonstrukcja gabinetu". Ministrowie kandydujący z pierwszych miejsc - zatem z największą szansą na mandat w PE - mieli odejść, by uniknąć krytyki, że łączą pracę ministerialną z kampanią. Jednak w tych planach miał przeszkodzić strajk nauczycieli i do planowanej rekonstrukcji może wcale nie dojść przed wyborami.

Dziennik zwraca uwagę, że premier Morawiecki nie musi szukać następcy Beaty Szydło - która jest "jedynką" w okręgu małopolsko-świętokrzyskim - ponieważ jej stanowisko przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów ma zostać zlikwidowane. 

Minister finansów ma odejść po Wielkanocy

Niezależnie od wyborów, po Wielkanocy minister finansów Teresa Czerwińska ma - wg "Rz" - odejść z rządu. Najpierw ma dokończyć ostatnie zadanie, czyli aktualizację planu konwergencji, czyli przygotowywany dla instytucji UE raport o stanie finansów publicznych. Niektóre aspekty planu mają powodować "napięcia" w rządzie.

O dymisji Czerwińskiej mówi się od dawna. Najważniejsi politycy PiS przekonywali ją, by została, lub odeszła dopiero po wyborach.

Zobacz wideo
Więcej o: