"ABW szuka haków na dziennikarzy TVN". Echa publikacji "Wyborczej", poseł PO pisze do szefa agencji

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że zdjęcia reportera TVN Bertolda Kittla i operatora Piotra Wacowskiego zostały umieszczone na tablicach poglądowych ABW, wykorzystywanych podczas przesłuchań. Poseł PO Krzysztof Brejza zwrócił się do szefa ABW z wnioskiem o wyjaśnienie.
Zobacz wideo

Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza zwrócił się z poselską interwencją do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof. Piotra Pogonowskiego. Parlamentarzysta domaga się wyjaśnień w sprawie czynności podejmowanych przez ABW wobec dziennikarzy TVN - reportera Bertolda Kittla i operatora Piotra Wacowskiego.

Brejza pyta, "z czyjej inicjatywy na tablicach poglądowych ABW znalazły się wizerunki dziennikarzy TVN", a także "czy była to inicjatywa funkcjonariuszy ABW, czy też prokuratury". Polityk chce również wiedzieć, czy szef agencji zamierza wszcząć postępowanie wyjaśniające.

ABW i sprawa dziennikarzy TVN

Pismo Brejzy to pokłosie czwartkowej publikacji "Gazety Wyborczej".  Dziennik podał, że wizerunki Bertolda Kittla i Piotra Wacowskiego znalazły się na tablicach poglądowych ABW, wykorzystywanych podczas przesłuchań w celu rozpoznania osób podejrzewanych o popełnienie przestępstwa.

Kittel i Wacowski są współautorami głośnego materiału o urodzinach Adolfa Hitlera obchodzonych w lesie pod Wodzisławiem. Według "GW", agenci ABW mieli również przesłuchiwać dziennikarzy TVN ws. zapłaty za taksówkę. Jeden z taksówkarzy z Wodzisławia stwierdził, że operator nie uiścił zapłaty za kurs. Dziennikarz stacji tłumaczył jednak, że tego dnia nie było go w tym mieście. "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego szuka haków na dziennikarzy TVN" - komentuje "Gazeta Wyborcza".

Poprosiliśmy o komentarz Stanisława Żaryna, rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Dowiedzieliśmy się jednak, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska ws. publikacji "GW" i nie wiadomo, kiedy zostanie ono ogłoszone.

Zobacz wideo
Więcej o: