Ustawa PiS o Sądzie Najwyższym "niezgodna z Konstytucją"? Opozycja: Bolszewickie standardy

W środę do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. - Wydaje się być w oczywistej sprzeczności z Konstytucją - komentuje rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Posłowie opozycji dodają, że projekt PiS to "nowy front w wojnie z UE" i "kolejna próba przejęcia Sądu Najwyższego".
Zobacz wideo

W środę do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadza on między innymi zmiany w procedurze obsadzania stanowiska pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i prezesów poszczególnych izb. To nie są jedyne zmiany - projekt zakłada też zwiększenie kompetencji Izby Dyscyplinarnej i wprowadzenie zmian w KRS i prokuraturze. W czwartek ustawa została skierowana do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych w celu przygotowania opinii. 

Rzecznik SN o nowelizacji PiS: "W oczywistej sprzeczności z Konstytucją"

Po udostępnieniu treści nowelizacji posłowie opozycji i sędziowie SN zaczęli alarmować, że projekt jest kolejnym krokiem PiS do "przejęcia kontroli nad władzą sądowniczą w Polsce". Kontrowersje wzbudza zwłaszcza zapis dotyczący powoływania na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że prezydent będzie mógł wybrać i samodzielnie powołać prezesa SN spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, jeśli na drugim Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów nie będzie kworum (dotychczas do zatwierdzenia kandydatury były potrzebne głosy 3/5 sędziów ze zgromadzenia).

Ta ostatnia prerogatywa prezydenta wydaje się być w oczywistej sprzeczności z Konstytucją 

- skomentował na antenie TVN 24 rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski.

Jak dodał, jeśli nowelizacja zostałaby przyjęta, to złamany zostałby artykuł 183 ust. 3 Konstytucji. Wyraził też obawę, że gdy w kwietniu przyszłego roku kadencja I prezesa SN się skończy, może dojść do sytuacji, że zgromadzenie będzie blokować wskazywanie kandydatów do czasu, aż wybierze ich prezydent Duda.

Komentarze po nowelizacji ustawy o SN. "Białoruskie standardy"

Projekt nowelizacji PiS skrytykował na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec. - Te przepisy naruszają zasady, standardy polskiej konstytucji i standardy praworządności zawarte w traktatach unijnych. To kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej - powiedział, dodając, że projekt PiS wprowadza chaos legislacyjny.

Nowelizację skrytykowała też Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, która napisała na Twitterze, że projekt PiS  "otwiera nowy front w wojnie przeciwko UE" i sprawi, że do "unijnego kraju są wprowadzanie białoruskie standardy".

"Jej ceną będzie utrata przez Polskę mld euro z funduszy unijnych. Zasady podziału środków w unijnym budżecie będą zapewne jasne - kraje które nie przestrzegają zasad praworządności stracą miliardy euro unijnej pomocy" - napisała Gasiuk-Pihowicz.

W kolejnym wpisach dodała, że zwiększenie kompetencji Izby Dyscyplinarnej sprawi z kolei, że "decyzja o aresztowaniu sędziego trafi w ręce ludzi Zbigniewa Ziobry".

"PiS nie rezygnuje z planów całkowitego przejęcia Sądu Najwyższego. Kolejna, ósma już nowelizacja ustawy, ma zapewnić prezydentowi ostateczną decyzje, kto będzie pełnił funkcje w SN. To jest kurs na #polexit" - skomentował senator PO Bogdan Klich.

"KOLEJNA nowelizacji ustawy o #SN i kolejny atak na niezależność sędziów! PiS chwyta się już wszystkiego. Tym razem burzą dwuinstancyjność spraw dyscyplinarnych. Wnioski, jak i odwołania, będzie ocenić Izba Dyscyplinarna SN. Tak, to ci sędziowie od Ziobry" - napisał poseł Po Arkadiusz Myrcha. 

Więcej o:
Komentarze (162)
Ustawa PiS o Sądzie Najwyższym "niezgodna z Konstytucją"? Opozycja: Bolszewickie standardy
Zaloguj się
 • maratss

  Oceniono 29 razy 23

  Wszystkiego wam brak. Umiejętności,obycia,wiedzy,empatii,wykształcenia.Idąc po władzę zdemolowaliście wszystko, podwaliny demokracji,stosunki społeczne,podeptaliście wartości uniwersalne,piszecie alternatywną historię.Jesteście źli!! Żaden naród nie powinien płacić tak okrutnej ceny,żaden być tak traktowany przez współplemieńców.Bo to świadome działanie przeciw państwowości. I kościół katolicki,który rękoma PiS i ultrakatolików destabilizuje instytucje państwa żeby nie utracić przywilejów i dostępu do pieniędzy od rządzących. Już raz tak robił bojąc się przeniesienia do Polski ideałów Rewolucji Francuskiej i doprowadził za pieniądze Carycy Katarzyny II do Rozbiorów Polski.Wybór formacji Jarosława Kaczyńskiego to nie jest epizod, wpadka, próba szansy dla innego stylu rządzenia, innego modelu Polski. To koszmarna, wieloletnia klęska polskiej kultury. Prawnej, osobistej, duchowej.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 27 razy 19

  W skrócie, wygląda to tak:
  1. bandyta planuje dokonanie napadu
  2. bandyta przygotowuje się do napadu, obsadzając w sądach, na wypadek złapania, swoich zleceniodawców, zaufanych, zależnych od niego ludzi.
  3. bandyta dokonuje napadu, najpierw jednego, potem drugiego, następnie siódmego.
  4. bandyta czuje się bezkarny, ale widzi jakieś luki w swoim planie.
  5. bandyta planuje napad kolejny, więc dokonuje ósmej poprawki w swoim.

  bandyta zapomniał, że nie ma zbrodni doskonałej.

  bandyto - będziesz siedział, a prawo twoje, układane pod siebie i twoich podopiecznych i członków bandy, nie zostanie uznane, co oznacza, że wpadłeś.
  Jak gó... w betoniarkę.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 21 razy 17

  Skoro ta wersja ustawy ma być ósmą z kolei, to znaczy, że poprzednie siedem było żałosnymi gniotami. PiS czego dotknie, to spaprze.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 15

  Tłuszcza się na sądach nie zna - ale wierzy Kaczorowi, bo ten ma sztamę z Ojcem Świętym Rydzykiem ...

 • izopropanol

  Oceniono 17 razy 13

  Od pewnego czasu sie zaczynam martwić o zdrowie prezesa. Gdy prezes w końcu kopnie w kalendarz to dopiero sie zacznie. Analogicznie jak w sowieckiej Rosji. Lenin był kanalią ale chociaż trzymał na łańcuchu swoje miernoty. A potem przyszedł Stalin.
  Wyobraźcie sobie że prezesa juz zabalsamowiali , ustawili w jakimś mauzoleum i nagle na trybune wychodzi Zero i stwierdza że jest spadkobiercą myśli wielkiego Jarosława. PIS tak, wypaczenia nie, i robi rzeź w szeregach.
  Nieprawdopodobne ? Rosjanie wtedy też tak myśleli.....

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 13

  A co tam pis czy zgodne z konstutcją czy nie , ważne żeby się kaczorowi podobało

 • cambrone

  Oceniono 18 razy 12

  Ruskie trolle ruszyły bronić pisiej ustawy..
  "Nadejdzie jeszcze dzień zapłaty,
  Sędziami wówczas będziem my...."

  program CELA+ wkrótce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX