Strajk nauczycieli trwa. Wciąż nie ma porozumienia. Rząd proponuje 120 złotych podwyżki

Bez porozumienia zakończyły się czwartkowe rozmowy między nauczycielami a stroną rządową. Strajk nauczycieli nadal trwa. Beata Szydło poinformowała o nowych propozycjach dla nauczycieli, którymi sami zainteresowani nie są zachwyceni.
Zobacz wideo

W czwartek odbyły się kolejne rozmowy między stroną rządową a strajkującymi nauczycielami. Wcześniej pisaliśmy o tym, że Sławomir Broniarz, prezes ZNP, był pozytywnie nastawiony. Zdaje się jednak, że rozmowy nie poszły tak dobrze, jak liczyli na to nauczyciele, co udowadnia m.in. wypowiedź Wojciecha Warskiego, który jako jeden z pierwszych wyszedł z sali w Centrum Dialogu Społecznego. 

To jest żenujące, to nie są negocjacje. To jest przerzucanie się kto, co o kim powiedział w mediach

- mówił Wojciech Warski, wiceszef BCC, który reprezentował stronę pracodawców.

Strajk nauczycieli. Rząd przedstawia kolejne propozycje

Po zakończeniu czwartkowych rozmów z nauczycielami wicepremier Beata Szydło i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wystąpili na konferencji prasowej, podczas której poinformowali o wyniku rozmów. Przedstawiciele rządu mówili o propozycji związkowców.

- Czekaliśmy z dużą nadzieją, propozycja jest jednak taka sama jak poprzednia. Stanowisko jest usztywnione, co utrudnia rozmowy, ale jesteśmy na nie gotowi. (...) Nie możemy kłaść na szali przyszłości młodzieży - mówiła Beata Szydło. 

Michał Dworczyk poinformował z kolei, że nauczyciele wciąż żądają od rządu 30-procentowej podwyżki - jeszcze w tym roku 15 procent w trzech 5-procentowych ratach, a kolejne 15 proc. w roku 2020 oraz zaproszenia do dalszych rozmów mediatora

- Jesteśmy otwarci na mediatorów. (...) Natomiast jeśli chodzi o 30 proc. podwyżki, w tym 15 proc. rozbite na trzy raty, to z naszego punktu widzenia i z punktu budżetowego nic to nie zmienia. (...) Nie ma tu żadnego nowego pomysłu - powiedział Dworczyk. 

Beata Szydło poinformowała z kolei o propozycjach, które dla nauczycieli przygotował rząd: - Wychodząc na przeciw mamy nową propozycję, czyli wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli od września 2020 roku. Dla przykładu byłoby to dla nauczyciela dyplomowanego średnio 250 złotych [brutto] i 90 minut więcej pracy w tygodniu, czyli dwie dodatkowe godziny pensum.

Zobacz wideo

Propozycja odrzucona. 120 złotych dla "nauczycieli, którzy się utrzymają"

Związkowcy nie byli zachwyceni propozycją - odrzucono ją, a prezes Związków Zawodowych "Forum" Sławomir Witkowicz dodał, że strajkujący nauczyciele "nie mają żadnych podstaw do tego, żeby podważać formułę akcji protestacyjno-strajkowej".

- Pani premier w ramach wielkanocnego prezentu zaproponowała dyplomowanemu nauczycielowi 125 złotych netto. Nasza propozycja została odrzucona - poinformował Sławomir Broniarz

Związkowcy zostali poproszeni przez Beatę Szydło, aby wrócili z tą propozycją do strajkujących nauczycieli i poprosili, żeby inni członkowie związków się do nich odnieśli.

- Byliśmy przekonani, że być może w nastroju przedświątecznym do rządu trafi refleksja, ale niestety tak się nie stało. (...) Rząd odmówił rozmów na jakiekolwiek kwestie zwiększenia pensji zasadniczej w 2019 roku. Strajkujący nauczyciele, którzy utrzymają się w przyszłym roku w zawodzie, będą mieć szanse na podwyżkę rzędu 120 złotych - dodał Sławomir Witkiewicz. 

Wytłumaczył, że kolejne podwyższenie pensum oznacza redukcję etatów w wielu placówkach. Dodał także, że 120 złotych netto podwyżki dotyczy tylko dyplomowanych nauczycieli - pedagodzy na niższych stanowiskach czy stażyści otrzymają odpowiednio mniej. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (569)
Strajk nauczycieli trwa. Wciąż nie ma porozumienia. Rząd proponuje 120 złotych podwyżki
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 62 razy 52

  120 zł podwyżki sfinansowane zresztą z nauczycielskich pieniędzy, bo poprzez wydłużenie czasu pracy. To jest rządowy bandytyzm.

 • plafar

  Oceniono 61 razy 49

  To tak troszkę więcej niż na tucznika... Szydło to przekupa, więcej da na bydło

 • xymeon

  Oceniono 73 razy 47

  Ja kompletnie nie rozumiem tych nauczycieli. Po pierwsze, przecież rząd PiS podpisał już z PiSem umowę ugodową, więc w czym problem?! Po drugie, skoro nauczyciele chcą mieć 1000 zł podwyżki, to czemu nie zrobią sobie po dwoje dzieci, wówczas na czysto dostawaliby po 1000 zł i to przez 18 lat!!! Fakt, że "podwyżka" byłaby dopiero za dwa lata, a przez 3 lata ( dwa lata rodzenie dzieci i rok macierzyńskiego ) nauczyciele nie będą pracować, ale przecież widzimy, że bez problemu można w szkole zatrudnić strażaków i zakonnice, i oni doskonale poradzą sobie z edukacją naszych dzieci! Jak widać żądania nauczycieli są bezpodstawne, a rozwiązanie podwyżki jest bardzo proste!

 • kemor234

  Oceniono 65 razy 45

  Wierzyć się nie chce, że w XXI wieku Polska cofa się do poziomu średniowiecza ...

 • total_immersion

  Oceniono 45 razy 37

  Przychodza na rozmowy tluste krowy z premiami na poziomie kilkudziesieciu tysiecy rocznie i proponuja stuzlotowe podwyzki dla nauczycieli.
  Szydlo i Kempa swoim fryzjerkom i wizazystkom placily po kilkanascie tysiecy miesiecznie.

 • teacher

  Oceniono 44 razy 32

  Naród, który nie wspiera nauczycieli, jest narodem barbarzyńców. Rząd, który oszukuje naród i szczuje go na nauczycieli, szykuje swoją własną zgubę. Zbawca, który ze swojego strychu szykuje zagładę narodu, skończy jak ostatni pies i zostanie przeklęty na wieki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX