PiS znów chce zmieniać ustawę o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja już trafiła do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość chce po raz ósmy znowelizować ustawą o Sądzie Najwyższym. Projekt jest już dostępny na stronie Sejmu. Wprowadza m.in. zmiany w procedurze obsadzania stanowiska pierwszego prezesa SN.

W środę do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Marek Ast, który odpowiadał za niektóre wcześniejsze projekty PiS dot. sądownictwa. 

Nowelizacja zmienia szereg przepisów ustawy, w tym te dotyczące powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i prezesów poszczególnych izb. Wprowadza też zmiany w kilku innych aktach prawnych, w tym Prawie o ustroju sądów powszechnych, KRS i prokuraturze. Ustawa została w czwartek skierowana do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych w celu przygotowania opinii. 

W uzasadnieniu projektu czytamy, że zmiany "służą uzupełnieniu regulacji dotyczących powoływania Pierwszego Prezesa oraz Prezesów" SN tak, by "zapewnić możliwości obsadzenia tych stanowisk także w takich sytuacjach, gdy w rozsądnych terminach nie dojdzie do wyłonienia, z jakichkolwiek przyczyn, odpowiedniej liczby kandydatów na te stanowiska" przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN lub zgromadzenia w poszczególnych izb. Zmiana w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa ma - zdaniem autorów nowelizacji - uregulować stan prawny po wyroku Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 25 marca.

Prezydent powoła prezesa SN metodą "ciach i już!"

Tomasz Skory z RMF FM zwrócił uwagę, że to już ósma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

Nowelizacja wprowadza nowe etapy w przepisach o wyborze Pierwszego Prezesa SN. Obecnie kandydatów wybiera Zgromadzenie Ogólne przy wymaganej obecności co najmniej 2/3 liczby sędziów każdej z izb. Jeśli brakuje kworum, decyzję podejmuje się na kolejnym posiedzeniu przy obecności co najmniej 3/5 sędziów Sądu Najwyższego.

Zgodnie z nowelizacją, jeśli i za drugim razem nie uda się przyjąć uchwały o wyborze kandydatów, to na kolejnym posiedzeniu będzie można zrobić to "bez względu na liczbę obecnych sędziów". A jeśli i tak nie uda się przyjąć uchwały w określonym terminie, to prezydent sam zdecyduje, którego z sędziów SN powoła na stanowisko Pierwszego Prezesa.

"Jak będzie trzeba, to prezesów izb powoła się bez kworum na zgromadzeniu wskazującym 3-5 kandydatów, bez względu na liczbę obecnych. A jak i tak uchwały nie będzie - po prostu prezesa powoła Prezydent, metodą 'ciach i już!'" - pisze Skory. 

Kolejna zmiana dotyczy procedury uchylenia immunitetu sędziów m.in sądów powszechnych w pierwszej i drugiej instancji. Decyzję w tych sprawach miałaby podejmować powołana przez jedną z wcześniejszych nowelizacji autorstwa PiS Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Więcej o:
Komentarze (139)
PiS chce zmienić ustawę o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja już w Sejmie
Zaloguj się
 • hannes_k

  Oceniono 85 razy 77

  Będziesz siedział, Duda, będziesz siedział... zejdzie ci z twarzy ten twój głupawy uśmieszek....

 • kimi1952

  Oceniono 57 razy 51

  Już się gubię w tych zmianach. Wiem na pewno, że to ruch przeciw wolności i sprawiedliwości.

 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 50

  Wrzutka o euro nie przykryła strajku to zaczyna się ustawka z SN. Już widzę jak Dudusiowi dają wolną rękę do wybrania pierwszego prezesa..

 • jael53

  Oceniono 43 razy 39

  Nużące partactwo, jawnie dowodzące niemożności zrobienia czegoś raz, a porządnie. Jakie kadry, taka robota. I wstyd.

 • geniusz25

  Oceniono 38 razy 36

  Może niech towarzysz Piotrowicz napisze tą ustawę , a reszta zagłosuje zgodnie z pzprpis

 • antropoid

  Oceniono 35 razy 33

  Trzymaj głupi narodzie dale przy władzy tych starych komuchów i ich dawnych kapusiów, a zrobią ta,ie zmiany, że będzie więzienie za niekłanianie sie pomnikom kurdupli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX