Dwa nowe sondaże do Europarlamentu. Dystans między PiS a Koalicją Europejską bardzo różny

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w dwóch nowych sondażach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według badania Kantar przewaga partii rządzącej to kilka punktów. W sondażu CBOS PiS ma kilkanaście punktów przewagi nad KE. Żadna inna partia nie przekroczyła progu.
Zobacz wideo

W nowym sondażu CBOS 41 proc. respondentów deklaruje oddanie głosu na PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na Koalicję Europejską (PO, Nowoczesna, PSL, SLD, Zieloni) chce głosować 27 proc. badanych. 

W badaniu państwowej sondażowi tylko te dwa ugrupowania są powyżej progu wyborczego. Wiosna Roberta Biedronia ma 4 proc. poparcia, Kukiz'15 - 3 proc., Polska Fair Play i Konfederacja po 2 proc., Lewica razem - 1 proc. Aż 18 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1064 osób reprezentatywnej próbie wyborców.

Kantar: Trzy punkty przewagi PiS nad Koalicją Europejską

Od wyników CBOS znacząco różnią się te z sondażu KANTAR dla "Faktów" TVN. W tym badaniu głosowanie na PiS w eurowyborach deklaruje 38 proc. badanych, zaś na Koalicję Europejską - 35 proc. 

Powyżej progu są jeszcze trzy ugrupowania: Wiosna, na którą chce głosować 10 proc. respondentów, Kukiz'15 z wynikiem 6 proc. i Konfederacja na granicy progu - 5 proc. Na Lewicę Razem zagłosowałoby 2 proc. badanych. 

Po 2 proc. uczestników sondażu odmówiło odpowiedzi lub stwierdziło, że nie wie, na kogo zagłosuje. 

Sondaż został zrealizowany w dniach 15-16 kwietnia 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1004 wyborców metodą wywiadu telefonicznego.

Zobacz wideo
Więcej o: