Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sondaż dla "Polityki": Koalicja Europejska daleko za PiS

W najnowszym sondażu poparcia w wyborach do PE widać wyraźną przepaść między Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Europejską. PiS może liczyć na 35 procent poparcia, Koalicja Europejska aż o 12 punktów procentowych mniej. Trzecia jest Wiosna Roberta Biedronia.
Zobacz wideo

Najnowszy sondaż poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego przeprowadziła pracownia Kantar Polska dla tygodnika "Polityka". Wynika z niego, że na Prawo i Sprawiedliwość głos odda 35 proc. wyborców. Na Koalicję Europejską zagłosuje 23 proc. respondentów. Trzeci wynik przypadnie Wiośnie Roberta Biedronia (8 proc.). W PE, zgodnie z sondażem, reprezentantów może mieć też Kukiz'15 (6 proc.) oraz Konfederacja (5 proc.).

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nowy sondaż

Jak to się przekłada na mandaty? Z obliczeń "Polityki" wynika, że PiS zdobyłby 24 mandaty, Koalicja - 16, Wiosna - 5, Kukiz'15 - 4, a Konfederacja - 2 (w sytuacji, gdy nie dojdzie do brexitu i Polsce będzie przypadało 51 mandatów w PE). "Gdyby z kolei założyć, choć to daleko idące uproszczenie, że podobny wynik partie i koalicje uzyskałyby jesienią w wyborach do Sejmu, PiS zabrakłoby zapewne kilkunastu głosów do samodzielnej większości, ale Jarosławowi Kaczyńskiemu do powołania rządu wystarczyłby jeden koalicjant" - czytamy na portalu "Polityki".

Więcej o: