Najnowszy sondaż. PiS wygrywa w wyborach do Sejmu, PO daleko w tyle. Na podium jeszcze Wiosna

Z najnowszego sondażu Kantar wynika, że w nadchodzących wyborach do Sejmu 35 procent Polaków oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość, a 20 procent - na Platformę Obywatelską. Na podium znalazłaby się też Wiosna Roberta Biedronia. Podobnie przedstawia się rozłożenie głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Sondaż wyborczy został przeprowadzony przez Kantar w dniach 5-10 kwietnia - podaje Onet. Respondenci zostali zapytani, na jaką partię zagłosują w październikowych wyborach do Sejmu i w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 6 maja.

Najnowszy sondaż partyjny. PiS z przewagą nad PO

Z sondażu wynika, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu zadeklarowało 35 procent badanych. Z kolei 20 procent badanych chciałoby oddać głos na Platformę Obywatelską, a 6 procent - na partię Wiosna Roberta Biedronia. W Sejmie znalazłoby się jeszcze SLD z poparciem 5 procent badanych.

Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego. Na partie Kukiz'15, PSL i Nowoczesną oddałoby głos po 4 procent badanych, z kolei partie Razem, Ruch Narodowy, Teraz! i Zieloni uzyskałyby mniej niż 1 procent poparcia.

PiS wygrywa też w wyborach do PE

Podobnie rozkładają się głosy poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aż 36 procent badanych zadeklarowało, że w majowych wyborach poprze PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem), a 27 procent - Koalicję Europejską. Z kolei 7 procent respondentów oddałoby głos na partię Wiosna. Według szacunków Kantar PiS uzyskałoby 27 mandatów do PE, Koalicja Europejska - 20, a Wiosna - 5 mandatów.

Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego. Głosy rozłożyłyby się w następujący sposób: Kukiz'15 - 4 procent, Lewica Razem - 4 procent, Konfederacja - 2 procent, Polska Fair Play - mniej niż 1 procent. 20 procent badanych wstrzymało się od głosu.

Przewagę PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych prognozuje także kwietniowy sondaż CBOS

Więcej o: