Sondaż CBOS. Kto wygrałby wybory parlamentarne? PiS i koalicjanci ze zdecydowaną przewagą

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu, zwyciężyłaby partia Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami. Poza ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego do Sejmu weszłyby tylko dwie partie - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Zobacz wideo

Z badania CBOS wynika także, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu, wzięłoby w nich udział 74 proc. uprawnionych do głosowania. Jeżeli przewidywania te by się sprawdziły, byłby to najlepszy wynik frekwencyjny w historii Polski po roku 1989. 

Sondaż wyborczy. W Sejmie tylko trzy ugrupowania. Za PiS-em tylko PO i Wiosna

Centrum Badania Opinii Społecznej (sondażownia współfinansowana z budżetu państwa) zapytało ankietowanych o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne w Polsce miały się odbyć w kwietniu tego roku. Największa, 43-procentowa grupa badanych zagłosowałaby na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami. W porównaniu do sondażu z marca partia rządząca straciła 1 proc. głosów.

Drugie miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska, na którą zagłosowałoby 18 proc. badanych. Poparcie dla partii, której przewodniczy Grzegorz Schetyna, spadło o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu CBOS. Ostatnią partią, która weszłaby do Sejmu, byłaby Wiosna. Ugrupowanie Roberta Biedronia może liczyć na głosy 5 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1 proc. w porównaniu z sondażem z ubiegłego miesiąca.

Według najnowszego sondażu CBOS progu wyborczego nie przekroczyłyby partie Kukiz'15 (4 proc.), PSL (4 proc.), SLD (3 proc.),  KORWiN (2 proc.), Nowoczesna (2 proc.) oraz Partia Razem (1 proc.). 

CBOS przeprowadziło sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Więcej o: