"Rzeczpospolita": Rozmowy o Fort Trump przyspieszaj. Trumpa zaproszono do Polski na 1 wrzenia

Prezydent USA zosta zaproszony do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny wiatowej. Donald Trump skania si ku tej propozycji - informuje "Rzeczpospolita". Moliwe, e amerykaski polityk ogosi wwczas wzmocnienie amerykaskich wojsk w Polsce.
Zobacz wideo

Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika także, że prezydent Stanów Zjednoczonych zastanawia się także nad zaproszeniem Andrzeja Dudy do Białego Domu w czasie jego czerwcowej wizyty w USA. Polski prezydent ma w planach wyjazd do USA, jednak jego wyjazd ma mieć charakter gospodarczy. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa jest aktualne, zaznaczając jednak, że Biały Dom ogłasza kalendarz prezydenta USA z "niewielkim wyprzedzeniem".

Donald Trump odwiedzi Polskę 1 września? Możliwe, że zadeklaruje zniesienie wiz

Jeżeli politycy spotkają się w czerwcu, prawdopodobnie będą rozmawiać o rozbudowie amerykańskich baz wojskowych w Polsce i przyspieszeniu uzgodnienia w sprawie tzw. Fort Trump. "Rzeczpospolita" informuje, że "Biały Dom już od pewnego czasu mobilizuje Pentagon do intensyfikacji rozmów z Polską", co może oznaczać, że Amerykanie wolą zamknąć sprawę amerykańskich baz w Polsce przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. "Rzeczpospolita" spekuluje także, że podczas wizyty 1 września Donald Trump może złożyć deklaracje dotyczącą zniesienia wiz dla Polaków. Taka decyzja pomogłaby mu w uzyskaniu głosów Polonii w wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się jesienią 2020 roku.

Fortu Trump nie będzie? Amerykanie nie chcą inwestować w tę część świata

Przypomnijmy, że w połowie marca media obiegła informacja, że Fortu Trump nie będzie. Pisaliśmy wówczas, że Stany Zjednoczone nie przychylają się do budowy stałej bazy w naszym kraju, a Amerykanie zaproponowali zwiększenie obecności sił amerykańskich w Polsce o około tysiąc żołnierzy. Nagłe pojawienie się serii informacji na temat rozmów w sprawie wojsk amerykańskich w Polsce było powiązane z marcową wizytą wiceszefa Pentagonu Johna Rooda w Warszawie. Media spekulowały wówczas, że Amerykanie nie chcą postawić swojej bazy w Polsce, bo w interesie Stanów Zjednoczonych nie leży drażnienie Rosji. Co więcej, dla Pentagonu głównym rywalem są teraz Chiny.