"Rzeczpospolita": Rozmowy o Fort Trump przyspieszają. Trumpa zaproszono do Polski na 1 września

Prezydent USA został zaproszony do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Donald Trump skłania się ku tej propozycji - informuje "Rzeczpospolita". Możliwe, że amerykański polityk ogłosi wówczas wzmocnienie amerykańskich wojsk w Polsce.
Zobacz wideo

Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika także, że prezydent Stanów Zjednoczonych zastanawia się także nad zaproszeniem Andrzeja Dudy do Białego Domu w czasie jego czerwcowej wizyty w USA. Polski prezydent ma w planach wyjazd do USA, jednak jego wyjazd ma mieć charakter gospodarczy. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa jest aktualne, zaznaczając jednak, że Biały Dom ogłasza kalendarz prezydenta USA z "niewielkim wyprzedzeniem".

Donald Trump odwiedzi Polskę 1 września? Możliwe, że zadeklaruje zniesienie wiz

Jeżeli politycy spotkają się w czerwcu, prawdopodobnie będą rozmawiać o rozbudowie amerykańskich baz wojskowych w Polsce i przyspieszeniu uzgodnienia w sprawie tzw. Fort Trump. "Rzeczpospolita" informuje, że "Biały Dom już od pewnego czasu mobilizuje Pentagon do intensyfikacji rozmów z Polską", co może oznaczać, że Amerykanie wolą zamknąć sprawę amerykańskich baz w Polsce przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. "Rzeczpospolita" spekuluje także, że podczas wizyty 1 września Donald Trump może złożyć deklaracje dotyczącą zniesienia wiz dla Polaków. Taka decyzja pomogłaby mu w uzyskaniu głosów Polonii w wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się jesienią 2020 roku.

Fortu Trump nie będzie? Amerykanie nie chcą inwestować w tę część świata

Przypomnijmy, że w połowie marca media obiegła informacja, że Fortu Trump nie będzie. Pisaliśmy wówczas, że Stany Zjednoczone nie przychylają się do budowy stałej bazy w naszym kraju, a Amerykanie zaproponowali zwiększenie obecności sił amerykańskich w Polsce o około tysiąc żołnierzy. Nagłe pojawienie się serii informacji na temat rozmów w sprawie wojsk amerykańskich w Polsce było powiązane z marcową wizytą wiceszefa Pentagonu Johna Rooda w Warszawie. Media spekulowały wówczas, że Amerykanie nie chcą postawić swojej bazy w Polsce, bo w interesie Stanów Zjednoczonych nie leży drażnienie Rosji. Co więcej, dla Pentagonu głównym rywalem są teraz Chiny.

Więcej o:
Komentarze (104)
"Rzeczpospolita": Rozmowy o Fort Trump przyspieszają. Trumpa zaproszono do Polski na 1 września
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 18 razy 6

  Waaadze pisowskie spieszą się aby wydać kolejne miliardy na góowno wart "fort trup".
  Polska w ruinie już wkrótce.

 • kemor234

  Oceniono 11 razy 5

  Dlaczego "rząd" skazuje nasze dzieci niemożność nauki ????
  Dlaczego w Polsce ludzie umierają, bo nie mogą dostać się do szpitala ???
  GDZIE SĄ PIENIĄDZE Z NASZYCH SKŁADEK NA NFZ ????

 • baby1

  Oceniono 8 razy 4

  ale ile będziemy płacić za ten tysiąc żołnierzy rocznie 2 miliardy $ ? To wychodzi około 8 mln zł rocznie za jednego najemnika. Pewnie baza będzie gdzieś koło Zgorzelca, aby szybko i sprawnie wycofać się do Niemiec w razie czego? Te dwa miliardy $, to więcej niż na podwyżki dla nauczycieli. PiS ma gest.

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 4

  Nie będzie żadnego " Fortu Trump " jakie rozsiewa PiS-owska propaganda - tak zwane wzmocnienie , to kilkuset żołnierzy i to wszystko .

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 7 razy 3

  1) może złożyć deklaracje dotyczącą zniesienia wiz dla Polaków - prezydent USA nie ma nic do powiedzenia o znoszeniu lub nieznoszeniu wiz dla kogokolwiek
  2) Amerykanie nie chcą postawić swojej bazy w Polsce - nawet dwa miliardy dolarów łapówki od Dudy na stojaka ich do tego nie skłonią (nauczyciele powinni jednak zapamiętać sobie priorytety obecnej władzy: najpierw świnie, potem forty, nagrody, premie, klechy ..... a belfry na końcu!)

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 3

  "Wzmocnienie amerykańskich wojsk w Polsce" może nastąpić TYLKO ZA NASZE PIENIĄDZE !!!!!!

 • munkela

  Oceniono 5 razy 1

  Co to znaczy, ze wyjazd Dudy do USA ma miec charakter gospodarczy ?
  Od kiedy to sprawami gospodarczymi zajmuje sie prezydent panstwa a nie ministrowie za gospodarke RP ODPOWIEDZIALNI ?

  Duda jedzie po glosy Polonii !

  Jezeli zas chodzi o Trumpa to z pewnoscia kolejna deklaracja zniesienia wiz mu nie zaszkodzi.
  Przeciez on wie, ze decyduje o tym nie on ale Kongres USA.
  Moze tez mowic piekne slowa na temat Fortu Trump. Jego to nic kosztowac nie bedzie, "gawiedz" bedzie sie cieszyc ale i w tym wypadku decydowac bedzie Kongres.
  To Kongres bowiem trzyma sakiewke a nie Trump.

  Reasumujac, pewne jest jedynie to, ze jezeli Trump przyjedzie ( reszta Europy wcale nie kwapi sie z zaproszeniami ) to bedzie to Polske kosztowac miliony.

  Jakich to jednak sum PiS nie zaplaci z kieszeni podatnikow za taka propagande i reklame.

 • wo151

  Oceniono 5 razy 1

  Typowy fake news. Trump i Pentagon, razem czy osobno, nie mają NIC do powiedzenia na ten temat, bo decyduje KONGRES, który w marcu negatywnie się ustosunkował do tego idiotycznego pomysłu, bo USA boli głowa z powodu Chińczyków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX