Kaczyński chciałby przyjęcia euro "jak najszybciej". "Za 15 lat, za 20 lat, zobaczymy"

- Przyjmowanie euro przedwcześnie to byłoby potężne, szokowe uderzenie w gospodarkę - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Powiedział, że euro zostanie przyjęte, gdy Polska będzie na to gotowa. - Za 15 czy 20 lat, zobaczymy - ocenił.
Zobacz wideo

Podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polsce nie opłaca się obecnie przyjmować euro. - Dzisiaj mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, nie jest w interesie Polski przyjmowanie tej waluty w najbliższym czasie - oświadczył Morawiecki. 

Głos w tej sprawie zabrał także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przypomniał, że przyjęcie unijnej waluty jest obowiązkiem, wynikającym z traktatu akcesyjnego. - Jesteśmy i będziemy w Unii Europejskiej. Przyjmiemy euro wtedy, kiedy będzie to w naszym interesie. A w naszym interesie będzie to wtedy, kiedy osiągniemy poziom przynajmniej bardzo zbliżony do Niemiec - poziom PKB, poziom stopy życiowej - stwierdził. 

Jarosław Kaczyński: Przyjęcie euro teraz byłoby fatalne dla gospodarki

Później udzielił wywiadu w regionalnym oddziale TVP. Szef partii ocenił, że zbyt wczesne przyjęcie euro może być bardzo poważnym ciosem dla gospodarki i byłoby szokowym uderzeniem w domowe budżety Polaków. - Niezależnie od tego, czy przeliczalibyśmy euro nisko - czyli według wartości realnej, 2,70-2,60 złotych - czy też wysoko, tak jak to jest w przeliczeniu walutowym, przeszło 4 złote, ostateczny efekt byłby fatalny dla gospodarki i fatalny dla gospodarstw domowych - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Najpierw europejskie płace, a dopiero później dyskusja o europejskich cenach - powiedział. - Przede wszystkim chodzi o ochronę interesów gospodarczych Polski w skali całego kraju i w skali gospodarstwa domowego - dodał. 

Jarosław Kaczyński: Ja bym chciał, żeby to było jak najszybciej 

- Przyjmowanie euro przedwcześnie, o wiele lat przedwcześnie, to byłoby potężne, szokowe uderzenie w gospodarkę i w polskie gospodarstwa domowe - ocenił. - Musimy zaczekać, pewnie wiele, wiele lat. Zrównać się z Niemcami - powtórzył.  - Teraz sprawa euro jest nieaktualna. Ona kiedyś musi się stać aktualna ze względu na traktat akcesyjny, ale czy to będzie za 15 lat, czy za 20, to zobaczymy. Ja bym chciał, żeby to było jak najszybciej, bo chciałbym, żeby Polska się szybko rozwijała - powiedział. 

Kaczyński krytykował opozycję, zarzucał brak programu i mówił, że chciałby, aby kiedyś Polska miała "dobrą opozycję". Powiedział, że między PiS-em a PO jest "przepaść kompetencyjna".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (205)
Kaczyński chciałby przyjęcia euro "jak najszybciej". "Za 15 lat"
Zaloguj się
 • proz

  Oceniono 55 razy 39

  Matko i córko, jaki ten człowiek jest bezdennie głupi. Nie ma o niczym pojęcia, nawet żarcie dla kota mu ochrona kupuje, bo on nie potrafi, a wypowiada się w sprawie kursu konwersji.
  Nigdy nie będzie zrównania Niemcami, bo to inna liga, tam firmy rodzinne od 3-4 pokoleń z 200-500 pracownikami eksportują na cały świat.
  Owszem, zostali w tyle z nowoczesnymi technologiami, ale nadal mają potencjał.
  A potencjał tego kurdupla to pomniki, wrak i kompleksy.

  Niech już nadejdzie ten dzień, kiedy Polska będzie wolna od niego.

 • fakiba

  Oceniono 52 razy 34

  Jakoś wszyscy którzy przyjęli Euro z naszego regionu chwalą to sobie a nie narzekają , tylko on narzeka chociaż nie ma

 • swru

  Oceniono 35 razy 29

  Za 15 lat firerek to będzie metr pod ziemią i pies z kulawą nogą nie przyjdzie go odwiedzić

 • lkolesio

  Oceniono 26 razy 26

  Ta łajza nie była za granicą ,wierzy ,że nadal graniczymy z czechosłowacją , i że ziemia jest płaska. Nie prowadzi samochodu, nie lata samolotami ,nie ma konta w banku ,nie używa komputera i taki tłumok wypowiada się na tematy zarezerwowane dla cywilizowanych ludzi ? prawdziwy pis.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 42 razy 26

  Powiedział, że między PiS-em a PO jest "przepaść kompetencyjna".
  ///////////////
  Balbinka ma rację. Takich ułomów jak w pisuarze w PO się nie znajdzie.

 • swru

  Oceniono 27 razy 23

  To ten kurdupel jest ekspertem gospodarczym w Polsce. Przecież ten burak nawet nie przeszedł z klasy do klasy

 • kl0ss

  Oceniono 24 razy 20

  Ba, - PiS wprowadzi nową walutę : IDEA, którymi będą wypłacać pensje nauczycielom, lekarzom, pielęgniarkom i niepełnosprawnym.

 • misiekczarny2

  Oceniono 21 razy 17

  A jak my mamy niby dojść przez te 15 lat do poziomu Niemiec? Inwestując w naukę, oświatę, technologię, tworząc zgodnie współpracujące społeczeństwo czy finansując kler, nawracając resztę Europy na chrześcijańskie wartości a w szkołach za publiczne pieniądze wychowując dalej pokolenia przyuczanych do kurczowego trzymania się sukienki swojego proboszcza a nie bycia świadomym obywatelem swojego państwa? Ale wiem, że ciemnemu ludowi można wciskać, że będzie żył z niemieckich reparacji, nie narobi się wiele, miał ceny jak w Polsce teraz i europejskie zarobki . Zresztą teraz jak już wstaliśmy z kolan to jaki problem stworzyć odpowiednik mercedesa, którego pozazdrości nam reszta świata. Żadne szwaby, żydy i żabojady już nie przycinają nam skrzydeł a wiadomo przecież , że u nas wszystko tylko co najlepsze na świecie.

 • seroo1

  Oceniono 27 razy 17

  za 15-20 lat to MY zobaczymy, towarzyszu Kaczyński, bo Wy, jeżeli jeszcze będziecie cokolwiek mogli obejrzeć, to już raczej nie będziecie tego rozumieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX