Konwencja Wiosny w Warszawie. Robert Biedroń: Panie prezesie Kaczyński, idziemy po Was

- Trybunał Stanu musi zacząć funkcjonować, my do tego doprowadzimy. Panie prezesie Kaczyński, jedno mogę panu obiecać. Żaden polityk już nigdy więcej, tak jak miało to miejsce zbyt często, nie będzie ingerował w pracę policji i sądów - mówił w Warszawie lider partii Wiosna Robert Biedroń podczas regionalnej konwencji ugrupowania.
Zobacz wideo

Podczas sobotniej konwencji partii Wiosna w Warszawie, związanej z tegorocznymi wyborami, lider ugrupowania Robert Biedroń zapowiedział, że "pierwszym krokiem w nowej kadencji i wspólnym wysiłkiem musi być rozliczenie tych polityków, którzy dziś depczą Konstytucję i łamią prawo".

Przedstawił jednocześnie "piątkę Kaczyńskiego", czyli pięć punktów, w których politycy rządzący według Wiosny dopuścili się złamania prawa. Na liście znalazła się m.in. wycinka Puszczy Białowieskiej czy przyjęcie przez prezydenta Andrzeja Dudę ślubowania od nielegalnie wybranych sędziów.

- Panie prezesie Kaczyński, idziemy po Was! - mówił Biedroń.

- Trybunał Stanu musi zacząć funkcjonować, my do tego doprowadzimy. Panie prezesie Kaczyński, jedno mogę panu obiecać. Żaden polityk już nigdy więcej, tak jak miało to miejsce zbyt często, nie będzie ingerował w pracę policji i sądów. Przestrzegamy prawa, wprowadzimy praworządną Polskę, przywrócimy ład konstytucyjny - zadeklarował lider Wiosny.

Robert Biedroń o postulatach Wiosny

Robert Biedroń przypomniał najważniejsze postulaty i obietnice wyborcze. - Musimy zagwarantować równe prawa dla kobiet. Zasługują na dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, w tym pigułki "dzień po", na europejskie standardy opieki okołoporodowej, na równe zarobki na tych samych stanowiskach, na miejsca w żłobkach i przedszkolach dla dzieci, na ochronę przed przemocą, na dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży do 12 tygodnia - wyliczał.

Zapowiedział, że Wiosna wprowadzi limit oczekiwania na lekarza do jednego miesiąca, podniesie pensje pielęgniarek i pracowników medycznych, będzie odchodzić od węgla i promować odnawialne źródła energii. W Unii Europejskiej politycy Wiosny chcą zaangażować się w prace nad europejskim programem walki z rakiem i europejskimi standardami ochrony zdrowia.

"Czas rozdzielić państwo od Kościoła, średniowiecze się skończyło"

- Czas rozdzielić państwo od Kościoła, średniowiecze się skończyło. Państwo nie jest od tego, żeby finansować fantazje biskupów. Zmienimy konkordat, koniec z finansowaniem Kościoła przez państwo. Koniec z unikaniem podatków, koniec z religią w szkołach - mówił Biedroń.

- Stare partie nas zawiodły i nieustannie udowadniają, że nie można im ufać. Są zbyt zajęte sobą i konfliktem, którym od lat się żywią. Państwo się degeneruje, jest niesprawiedliwe, dobrze traktuje może polityka lub księdza, a źle nauczyciela czy przedsiębiorcę - przekonywał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Według najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET, partia Wiosna może liczyć na 7,6 proc. głosów.

Zobacz wideo
Więcej o: