Adam Bielan o Sławomirze Broniarzu z ZNP: Schetyna jest jego przyjacielem, niemal zwierzchnikiem

- Sławomir Broniarz [przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego - red.] jest aktywnym politykiem od lat. Marzy o tym, żeby Platforma Obywatelska wróciła do władzy - stwierdził w RMF FM wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Dodał, że jego zdaniem Sławomir Broniarz konsultuje wszystkie poważniejsze decyzje z Grzegorzem Schetyną.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zawiesza trwającego w szkołach od poniedziałku strajku na czas świąt i dni wolnych dla uczniów. Taką decyzję podjęło w piątek prezydium Zarządu Głównego Związku. Prezydium zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego.

Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że w szkołach, w których strajkują nauczyciele, mogą nie odbyć się rady pedagogiczne. Zagraża to egzaminom maturalnym, bo przed 26 kwietnia rady muszą wystawić maturzystom oceny.

- Nie wierzę, żeby któryś z polityków doprowadził do tego, żeby nie było matur. Myślę, że pan Schetyna [przewodniczący PO - red.], pan Broniarz jednak się cofną - stwierdził w sobotniej rozmowie w RMF FM wicemarszałek Senatu Adam Bielan ze Zjednoczonej Prawicy.

Dodał, że Grzegorz Schetyna "to przyjaciel, niemalże zwierzchnik pana Broniarza". - Myślę, że wszystkie takie poważniejsze decyzje pan Broniarz jednak z nim konsultuje - powiedział Bielan.

Widzę, jak zgodnie współpracują od kilku lat, widziałem ich w ramię w ramię na demonstracjach przeciwko rządowi, widziałem pana Broniarza wielokrotnie wychodzącego z siedziby PO. Wiem, jak pan Broniarz zachowywał się w ciągu choćby 3 lat rządów PO, kiedy zamrożono płace nauczycieli. Jeżeli mamy dzisiaj duży problem z płacami nauczycieli, bo ja przyznaję, że ten problem istnieje, to są zaniechania rządu m.in. Grzegorza Schetyny, który między 2012 a 2015 r. zamroził płace nauczycieli. My dzisiaj musimy nadrabiać zaległości

- podkreślił wicemarszałek Senatu.

Stwierdził, że "Sławomir Broniarz jest aktywnym politykiem od lat". - Pan prezes Broniarz marzy o tym, żeby Platforma Obywatelska wróciła do władzy - powiedział Bielan.

ZNP: Protestowaliśmy również za rządów PO

Adam Bielan jest kolejnym politykiem Zjednoczonej Prawicy, który zarzucił w ostatnich tygodniach Związkowi Nauczycielstwa Polskiemu brak protestów w końcowych latach rządów PO-PSL. Na takie zarzuty ZNP odpowiadało już wielokrotnie.

"Pytają nas co robiliśmy do tej pory? Odpowiadamy: protestowaliśmy w latach 2013–2015 (wcześniej strajk był w 2008 r.) razem z oświatową Solidarnością" - pisali związkowcy w marcu na Twitterze, na dowód publikując zdjęcie. ZNP organizowało ogólnopolską manifestację również m.in. 18 kwietnia 2015 r.

W niedzielę 7 kwietnia rząd podpisał porozumienie jedynie z oświatową "Solidarnością", na której czele stoi Ryszard Proksa, radny Prawa i Sprawiedliwości z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na warunki stawiane przez polityków nie zgodzili się natomiast działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

Oczekiwali 30-procentowej podwyżki dla nauczycieli rozłożonej w tym roku na dwie raty. Tego postulatu rząd nie chce spełnić, proponując stopniowe zwiększanie wynagrodzeń wraz ze zwiększeniem nauczycielskiego pensum.

Zobacz wideo
Więcej o: