Polska nie wpuści rosyjskiego żaglowca "Siedow". Jest decyzja Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że Polska nie wpuści rosyjskiego żaglowca "Siedow" na polskie wody terytorialne. Wcześniej jednostka nie została wpuszczona na wody terytorialne Estonii. Przyczyną jest obecność na pokładzie ponad 70 studentów kerczeńskiego uniwersytetu morskiego, mającego swoją siedzibę na anektowanym przez Rosję Krymie.
Zobacz wideo

Rosyjski żaglowiec "Siedow" nie wpłynie na polskie wody terytorialne - taką decyzję podjął szef rządu Mateusz Morawiecki. W rejsie szkoleniowym "Siedowa" biorą udział kadeci z Państwowej Akademii Kerczeńskiego Koledżu Przemysłu Rybnego z okupowanego przez Rosję Krymu.

- Wpłynięcie tego żaglowca na wody terytorialne Polski byłoby po prostu sprzeczne z polityką poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i nieuznawania aneksji Krymu - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

Jednym z zaplanowanych podczas rejsu przystanków jednostki - według doniesień mediów estońskich i rosyjskich - miało być Trójmiasto. Wcześniej jednostka nie została wpuszczona na wody terytorialne Estonii.

"Siedow" nie wpłynie do Polski

Żaglowiec "Siedow" w swój jubileuszowy, setny rejs wypłynął 6 kwietnia z portu Swietłyj pod Kaliningradem.
Jednostka została wybudowana w 1921 roku w stoczni w Kilonii. Po II wojnie światowej przejęli ją Rosjanie w ramach reparacji wojennych. Ma 117 metrów długości i 15 metrów szerokości. To największy żaglowiec szkolny świata.

Aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku nie uznała większość państw świata, w tym Polska.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (487)
Polska nie wpuści rosyjskiego żaglowca "Siedow". Jest decyzja Mateusza Morawieckiego
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 95 razy 67

  Premier nie puści żaglowca.... Wpuścił i wpuszcza natomiast całe pociągi węgla z Rosji wydobywanego w Donbasie, gdzie toczy się wojenka. To szczyt bezczelnej hipokryzji. Rzeczywiście prezydent Putin ma żelazne nerwy na tych głupców. Inny na jego miejscu natychmiast zakazałby eksportu węgla, ropy i gazu do kraju ogarniętego nienawiścią, głupotą , prostactwem i tabunami dyplomatołów.

 • jakub13579

  Oceniono 84 razy 60

  Sukces, sukces. Pełny orgazm. Nareszcie pis może czegoś zabronić ruskim.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 62 razy 42

  Pinokio, ku... bohatersko odparł 100-letni żaglowiec... no ciśnie się na usta, chwała bohaterom!
  mój stary skończył jak najbardziej "komunistyczna" Szkole Morska w Gdyni i na szkolnym żaglowcu tej szkoły Darze Pomorza przemierzył 7 morz od Murmańska przez Halifax aż po Karaiby i Afrykę... i nigdy im się nie zdarzyło żeby jakiś, mały fiutek z małym fiutkiem zabronił im wejścia do portu z powodu komunistycznosci ich statku

 • munaciello

  Oceniono 48 razy 36

  Uff... Jak dobrze, że ten węgiel, co go PiS tak ostatnio hurtowo z Rosji importuje, nie pochodzi z Krymu...

 • jurand48

  Oceniono 56 razy 36

  Co tak cienko ? …. ja bym na miejscu Mateusza od razu wypowiedział wojnę Federacji Rosyjskiej !!

 • klassa

  Oceniono 43 razy 33

  Idioci. Statki się wpuszcza do portu. Można nie wypuścić załogi do miasta. A za cumowanie, holowniki ,prąd, wodę,zaopatrzenie, itp. port pobiera opłaty. Rządzą nami kompletni idioci.

 • mrblix

  Oceniono 39 razy 31

  Wow. Brawo Morawiecki, cieniasie. Kolejny sukces polityki zagranicznej. Nie wpuści żaglowca ze studentami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX