ZNP domaga się rozmów z premierem i zewnętrznym mediatorem. "Nie możemy czekać do okrągłego stołu"

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że zwróci się do premiera, by natychmiast rozpocząć rozmowy z udziałem zewnętrznego mediatora. Zdaniem związkowców nadal zagrożone są egzaminy maturalne.
Zobacz wideo

Minister Anna Zalewska powiedziała na konferencji, że mimo strajku nauczycieli wszystkie egzaminy gimnazjalne odbyły się bez problemów i że był to "dobry dzień". Innego zdania są związkowcy. Sławomir Broniarz na konferencji powiedział, że prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego "jednoznacznie i negatywnie odniosło się do działań rządu", a Zalewska - dopuszczając do zasiadania w komisjach egzaminacyjnych osoby nieuprawnione - "pokazywała, że jest w stanie złamać prawo".

Broniarz ocenił, że rząd "pozoruje dialog", dlatego ZNP podjęło uchwałę o kontynuowaniu strajku w dotychczasowej formie. Ponadto Związek występuje do premiera o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów z udziałem zewnętrznego mediatora. Dodał, że nauczyciele nie mogą czekać do czasu organizacji okrągłego stołu, który - według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego - miał odbyć się po świętach wielkanocnych. 

Choć minister Zalewska deklarowała, że "nie wyobraża sobie", by były problemy z maturami czy wystawianiem ocen rocznych, co oznaczałoby niedopuszczenie do egzaminu maturalnego, to Broniarz ocenił, że jego zdaniem matury są zagrożone. 

Naciski na radykalizacje protestu

Sławomir Wittkowicz, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ, mówił w Polsat News, że czas na "okrągły stół", zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, minął dawno temu. Czy strona związkowa zaostrzy protest? Wittkowicz powiedział, że są regiony w Polsce, które mają "naciskać na organizatorów strajku, żeby zradykalizować formę protestu". - My na razie tonujemy te nastroje, ale jeżeli rzeczywiście nie będzie ze strony rządu żadnego nowego otwarcia (...) to nie wykluczamy tego - zadeklarował.

Więcej o:
Komentarze (548)
ZNP domaga się rozmów z premierem i zewnętrznym mediatorem. "Nie możemy czekać do okrągłego stołu"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 115 razy 81

  Zlikwidować religię w szkołach i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na podwyżki.
  Szkoda dzisiaj marnować środki i czas dzieci na nauczanie niepotrzebnego zabobonu.

 • 500nadziecko

  Oceniono 67 razy 55

  Niepełnosprawnym mówili to samo. A jak notowania spadły i widmo końca dojenia Państwa oraz strach przed kiciem zajrzał w oczy to 40 miliardów się znalazło. A solidarność to koń trojański PiSu grający na osłabienie strajku i podziału strajkujących. WSTYD !

 • golonkoj

  Oceniono 61 razy 51

  a szczerząca zęby pomimo ,że jeździ służbową limuzyną to wzięła jeszcze 21000 zł z Sejmu na benzynę do samochodu prywatnego

 • niktwazny126

  Oceniono 54 razy 34

  A premier? Premier oczekuje, na co zezwoli prezes. Ten z kolei objeżdża Polskę z dobrą nowiną. Jutro będzie w Lublinie, pewnie nowe dotacje dla KUL przedstawi. Lubelscy nauczyciele powinni go serdecznie powitać...

 • marywil2012

  Oceniono 43 razy 33

  może by tak ideowo pisowcy oddali swoje wynagrodzenie ze spółek skarbu państwa? i tak bardziej tam szkodzą niż pomagają. A dla nauczycieli uzbierałaby się przyzwoita kwota. No chyba, nie kradniecie, tak że nic nie zostało pisiaki?

 • marywil2012

  Oceniono 43 razy 33

  pieniądze się znajdą. wystarczy przekazać majątek kościelny do kasy państwowej albo raczej na fundusz, który będzie zarządzał. Część pieniędzy należy przekazać na pomoc dla tych, którzy zostali wykorzystani seksualnie przez księży. za mobbing i inne szkody (pytanie czy coś wtedy zostanie z tego majątku na inne cele?)

 • manren

  Oceniono 33 razy 29

  Matury są zagrożone z tego względu, że nauczyciele strajkują. Skoro nauczyciele strajkują, to nie mogą wziąć udziału w Radzie Pedagogicznej, a tym samym Rada nie może uczniów klas maturalnych klasyfikować. Jeśli uczniowie nie zostaną sklasyfikowani, to nie będą mogli przystąpić do matury i żadna Zalewska tego nie zmieni, nawet jeśli do roboty zagoni tysiąc grubasów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX