Lewica alarmuje: sprzątaczki poniżane w Senacie. Kancelaria Senatu dementuje. "Nie było skarg"

Po tekście "Newsweeka" o warunkach zatrudnienia sprzątaczek w Senacie, politycy lewicy pojawili się przed parlamentem ze zmiotkami dla senatorów. Jak opisują, od sprzątaczek słyszeli nie tylko o niskich wynagrodzeniach, lecz także o wyzwiskach. Wnioskują o bezpośrednie zatrudnienie personelu sprzątającego przez Kancelarię Senatu RP.

Warunki zatrudnienia personelu sprzątającego w polskim Senacie opisała Anna Kiedrzynek na łamach "Newsweeka" w artykule pt. "Pracują za 1630 zł i odpoczywają w klitce bez okien. Są sprzątaczkami w Senacie". Dziennikarka przedstawia relację dawnej pracownicy odpowiedzialnej za utrzymanie czystości w budynkach Kancelarii Senatu. "Wyższa izba parlamentu, w przeciwieństwie do Sejmu, wypchnęła usługę sprzątania swoich pomieszczeń do firmy zewnętrznej" - czytamy. Z tekstu wynika, że tylko część pracowników ma etat. Kobieta opisała też trudne warunki pracy i złe traktowanie, także ze strony senatorów.

Praca w Senacie. Razem: panie słyszały "rusz dupę" i wyzwiska

Temat próbują nagłośnić politycy Razem. "Wedle informacji uzyskanych od personelu sprzątającego w Senacie zewnętrzna firma odpowiedzialna za utrzymanie czystości w obiektach Kancelarii Senatu nie kieruje do wykonywania usługi wymaganej liczby 10 pracowników. Pracownice firmy zewnętrznej otrzymują wynagrodzenie zaledwie w wysokości płacy minimalnej (około 1500 złotych netto miesięcznie) i skarżą się upokarzające traktowanie przez osoby zarządzające w firmie zewnętrznej. W budynkach Senatu RP panie sprzątające spotkały się z takimi zwrotami jak: "Zapier..., kur...!", "Bo ci przypier...!", czy "Rusz dupę!". Ponadto zdarzały się sytuacje, gdy senatorzy nie życzyli sobie obecności sprzątaczek w windzie" - czytamy w ich oświadczeniu.

- Jeżeli senatorzy nie potrafią zachować się w porządku, jeżeli nie potrafią docenić pracy pań, które tutaj sprzątają, to może czas, żeby wzięli te zmiotki w dłoń i sami zaczęli sprzątać Senat - zaproponował Adrian Zandberg, który pojawił się w piątek pod Senatem ze zmiotkami dla polityków. 

- Ponadto przygotowaliśmy wniosek - dodała Marcelina Zawisza. - Wniosek o bezpośrednie zatrudnienie personelu sprzątającego przez Kancelarię Senatu RP. Nie godzi się, żeby Senat, instytucja która stanowi w Polsce prawo, pozwalała na łamanie prawa. Część ze sprzątających pań ma umowy cywilnoprawne. Wykonując pod nadzorem w konkretnym miejscu i czasie, powinny mieć umowę o pracę - powiedziała Zawisza, po czym wyliczyła kolejne zaniedbania związane warunkami pracy personelu sprzątającego.

- Chcielibyśmy zainicjować publiczną debatę na temat zasadności outsourcingu we wszystkich instytucjach publicznych - zadeklarowała Katarzyna Duda, autorka raportów o outsourcingu w Polsce.

Odpowiedź Kancelarii Senatu

Do sprawy odniosła się Kancelaria Senatu. W specjalnym oświadczeniu informuje, że "nigdy nie otrzymała skarg od pracowników firmy, ani w formie pisemnej, ani ustnej, na warunki pracy w Kancelarii Senatu oraz na niewłaściwe ich traktowanie przez ich pracodawcę lub przez pracowników Kancelarii Senatu".

"Warunki umowy o pracę, w tym wysokość wynagrodzenia, ustala pracodawca, który obowiązany jest przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów prawa, m.in. dotyczących aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę" - czytamy w piśmie. W napisano również, że "senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu traktują personel sprzątający z należytym szacunkiem. Szef Kancelarii Senatu nigdy nie pozwoliłby na zachowania dyskryminacyjne w stosunku pań sprzątających na terenie Senatu".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (112)
Praca w Senacie. Lewica alarmuje: sprzątaczki poniżane. Senat: nie było skarg
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 49 razy 45

  Bo tera w Polsce rzondzo Dyzmy i Kargule.

  Wymaganie od tego pokroju ludzi kultury i respektu zwłaszcza wobec ludzi wykonujących proste, źle płatne prace to tak, jak wymagać od świni sztuki latania.

 • yuo7leo9

  Oceniono 36 razy 36

  Tiaa, senator, który chce wyczyścić "wspólnotę" (chyba wolaków), z należytym szacunkiem odnosi się do sprzątaczek? Dziwne by to było.

 • antonikarcz

  Oceniono 35 razy 33

  Tyle wrzasku o umowy śmieciowe, a władcy sami tolerują wykorzystywanie ludzi pod własnym nosem, nota bene większość parlamentarzystów dojnej zmiany właśnie tak zatrudnia ludzi w swoich biurach poselskich.

 • remo29

  Oceniono 38 razy 30

  Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby chamidło z czworaków, poczuło się nagle paniskiem i jechało z góry na dół kogoś gorzej sytuowanego. Biorąc pod uwagę co wygadują w telewizji, jest to niemal pewne.

 • cocpit

  Oceniono 25 razy 25

  W łagrach na Syberii też podobno żadna oficjalna skarga nie wpłynęła.

 • iarna

  Oceniono 25 razy 25

  Jasne że nie było skarg. Niech tylko któraś spróbuje....
  Prawda jest taka, ze sejm i senat RP to siedlisko typków, z którymi tylko stadionowe kibolstwo obyczajem może się równać. Ale tylko równać, bo w wielu aspektach do pięt im nie dorasta

 • lucusia3

  Oceniono 28 razy 24

  Nareszcie się ktoś za to wziął. PIS z tym nic nie zrobi, ale może jak temat się pojawi, to następna normalna już partia, może zakaże tego cwaniactwa i żerowania na biednych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX