Nowy sondaż prezydencki. Szansę mają trzy osoby. Andrzej Duda na prowadzeniu, za nim Donald Tusk

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę 14 kwietnia, zwyciężyłby Andrzej Duda - tak wynika z sondażu wyborczego Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu". Urzędujący prezydent ma dwóch liczących się konkurentów.
Zobacz wideo

Wybory prezydenckie odbędą się dopiero w następnym roku, ale "Super Express" już teraz sprawdził, kto ma największe szanse na wygranie. Liderem sondażu jest Andrzej Duda - na urzędującego prezydenta swój głos oddałoby 38 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu znalazł się Donald Tusk - przewodniczący Rady Europejskiej jest najlepszym kandydatem na prezydenta według 27 proc. badanych. Jego kadencja na brukselskim stanowisku kończy się pod koniec tego roku, a wiele osób zwiastuje jego powrót do krajowej polityki. Jak dowiedziała się Gazeta.pl, na początku maja, niedługo przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, były premier ma wygłosić w Polsce "bardzo ważne przemówienie". Początkowo miał mówić o znaczeniu konstytucji i państwa prawa. Później pojawił się jednak pomysł poruszenia bardziej europejskich, unijnych tematów.

Ostatnie miejsce na podium w sondażu "Super Expressu" zajął Robert Biedroń. Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, na lidera partii Wiosna zagłosowałoby 16 proc. Polaków. 

Duda, Tusk, Biedroń. W najnowszym sondażu prezydenckim liczą się tylko trzy nazwiska

Miejsca poza pierwszą trójką zajęli kolejno: Paweł Kukiz (6 proc.), Janusz Korwin-Mikke (5 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (5 proc.), Adrian Zandberg (2 proc.), Włodzimierz Czarzasty (1 proc.) oraz Katarzyna Lubnauer (0 proc.)

Profesor politologii Antoni Dudek podkreślił w rozmowie z "SE", że wybory prezydenckie są najbardziej nieprzewidywalnymi spośród wyborów, w jakich biorą udział Polacy. Za przykład podał rok 2015 i wygraną Andrzeja Dudy, który został "wylansowany w ciągu 4-5 miesięcy".

- Nie jest wykluczone, że do obecnego wyścigu dołączy jeszcze ktoś, kto nie jest teraz ujmowany w sondażach. Prezydent Duda ma oczywiście olbrzymie szanse na reelekcję. Najtrudniej z tej trójki liderów teraz będzie panu Biedroniowi, który nie należy do żadnego spośród dwóch dużych obozów władzy – analizuje prof. Dudek. 

Więcej o:
Komentarze (158)
Nowy sondaż prezydencki. Andrzej Duda na prowadzeniu, za nim Donald Tusk
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 44 razy 38

  Gdyby konia wystawili, który przemówiłby ludzkim głosem i obiecał 1500+ dla każdego. To zapewne prawicowy suweren, zagłosowałby na niego? Ten kraj nie ma przyszłości, za dużo tu "dzbanów"!...

 • dzidka17

  Oceniono 37 razy 37

  PAD to najgorszy prezydent od 1989r. ,błaźni sie w każdym swoim wystąpieniu,przynosi Polsce wstyd na całym świecie. To zadufany w sobie beniaminek .
  doktor prawa łamiący Konstytucję i to jest "jego" wizytówka .

 • falbor

  Oceniono 40 razy 32

  W przyszłym tygodniu Donald Tusk zwoła kolejny UE w sprawie Brexitu...
  W tym samym czasie p.prezes zawoła p.p.Dudę na Nowogrodzką :((

 • def11

  Oceniono 26 razy 24

  Marionetka Duda na prowadzeniu... Ludzie to nie wybory lalek do teatrzyku !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX