Sondaż. Sojusz sprzyja opozycji w wyborach do PE, ale Biedroń ma powody do zmartwień

Nowe badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" uwzględnia zarówno eurowybory, jak i wybory krajowe. Koalicja wyborcza na eurowybory jest korzystna dla głównych partii opozycyjnych. Jednak to PiS triumfuje w obu wyborczych starciach. Największym zaskoczeniem - negatywnym - jest wynik Wiosny.
Zobacz wideo

W nowym sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zbadano preferencje wyborcze Polaków w wyborach do europarlamentu i wyborach krajowych. W "europejskiej" części badania sprawdzono poparcie dla partii, które zgłosiły swoje (niekiedy koalicyjne) komitety wyborcze, w "krajowej" zaś - dla organizacji politycznych istniejących na polskiej scenie, pod ich tradycyjnymi szyldami.

PiS i KO łeb w łeb w wyborach do europarlamentu

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska według sondażu uzyskują zbliżony wynik - odpowiednio 39,4 i 38,3 proc poparcia. Pozostałe komitety mogłyby liczyć na znacznie słabsze wyniki: Kukiz'15 może liczyć na 5,6 proc. poparcia, Konfederacja na 4,5, Wiosna na 3,4, Polska Fair Play - 2,2, Lewica Razem - 0,8, PRE - Europa Christi na 0,4 proc. 5,4 proc. wyborców nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

W wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica odnosi zdecydowane zwycięstwo. Na PiS wraz z koalicjantami gotowych jest oddać głos aż 39 proc. wyborców. Platforma Obywatelska może liczyć na 21,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna z wynikiem na poziomie 7,5 proc. Nad wyborczym progiem znajduje się jeszcze PSL, na które głos oddać chce 5,8 proc. badanych oraz SLD z poparciem 5 proc. obywateli.

Według badania IBRiS do Sejmu nie weszłyby ani Kukuiz'15 (3,5 proc.), ani KORWiN (3,5 proc.). Pozostałe partie mają poparcie w granicach błędu statystycznego: Nowoczesna - 1,1 proc., Zieloni - 0,6  proc., Ruch Narodowy - 0,4 proc., Teraz - 0,4  proc., Razem - 0,4  proc. Aż 10,6 proc. wyborców nie wie jeszcze na kogo odda swój głos.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26. maja. Termin wyborów krajowych nie jest jeszcze znany.

Więcej o:
Komentarze (268)
Sondaż. Sojusz sprzyja opozycji w wyborach do PE, ale Biedroń ma powody do zmartwień
Zaloguj się
 • lindhorst1

  Oceniono 52 razy 32

  Gołym okiem widać, że nie jest dobrze. Mimo to nie należy tracić nadziei. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na preferencje wyborcze jest polski katolicyzm: zapyziały, prymitywny i nieprawdopodobnie fanatyczny, ziejący nienawiścią do wszystkich, których bezmyślnym "owcom" wskażą "pasterze". I właśnie to będzie się zmieniać. Laicyzacja będzie postępować, a wraz z nią przesuwanie się sympatii wyborczych - nie sądzę, by Polacy mieli inne mózgi niż Holendrzy czy Czesi. . Ale czekają nas niełatwe lata.

 • Piotr

  Oceniono 62 razy 30

  Jeśli PiS wygra kolejne wybory parlamentarne, utrwalą się dwie Polski: jedna będzie strajkować i walczyć o godność, druga, wraz z bydłem, będzie świętować i zgarniać swoje 500+. Do czasu, aż staniemy się drugą Wenezuelą.

 • barbiepink

  Oceniono 29 razy 23

  Bravo PiS! Tak, PiS jest super, tyle nam daje. Daje na dzieci i daje na krowy. W niedzielę umożliwił nam chodzenie do kościoła i gotowanie rosołu z kaczki (długo sie gotuje, więc trzeba mieć czas) a nie to bezsensowene chodzenie po galeriach. I powiedział, że tych imigratnów nie będzie wpuszczał (ciekawe czemu tak się na ulicach zamulitkutiwilo, tzn. kolorowo zrobiło). I ten pan premier taki przystojny, mężczyzna z długim nosem... no sami wiecie.. PiS kocham was! I jeszcze za emeryture+ i za 300+ (na książki) i mieszkanie+ i koryto+ was kocham... i za tę TVP co tylko prawdę mówi. I mogłabym wymieniać bez końca. Macie mój głos. Fajnie, że zabieracie pieniądze złodziejom, żeby na to wszysko dać...

 • valentin1943

  Oceniono 26 razy 20

  Ogarnia mnie wielki smutek jak widzę zmarnowaną, jedyną w nowej historii szansę na bycie normalnym krajem. Przez setki lat potomni będą o nas jechać Wyspiańskim "miałeś chamie złoty róg".

 • occam

  Oceniono 42 razy 20

  Przed konwencjami Wiosny tak sobie myślałem że może oddać głos na Biedronia i jego inicjatywę, zakładałem bowiem że będzie w Antykaczej Koalicji. Jako osobny komitet nie, nie i jeszcze raz nie. Wolę oddać głos na PO (TFU!) niż na PiSS. Sorry Robert. Poczułeś chyba zbyt mocny wiatr w żaglach, a to był dopiero lekki zefirek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX