Sondaż. Sojusz sprzyja opozycji w wyborach do PE, ale Biedroń ma powody do zmartwień

Nowe badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" uwzględnia zarówno eurowybory, jak i wybory krajowe. Koalicja wyborcza na eurowybory jest korzystna dla głównych partii opozycyjnych. Jednak to PiS triumfuje w obu wyborczych starciach. Największym zaskoczeniem - negatywnym - jest wynik Wiosny.
Zobacz wideo

W nowym sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zbadano preferencje wyborcze Polaków w wyborach do europarlamentu i wyborach krajowych. W "europejskiej" części badania sprawdzono poparcie dla partii, które zgłosiły swoje (niekiedy koalicyjne) komitety wyborcze, w "krajowej" zaś - dla organizacji politycznych istniejących na polskiej scenie, pod ich tradycyjnymi szyldami.

PiS i KO łeb w łeb w wyborach do europarlamentu

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska według sondażu uzyskują zbliżony wynik - odpowiednio 39,4 i 38,3 proc poparcia. Pozostałe komitety mogłyby liczyć na znacznie słabsze wyniki: Kukiz'15 może liczyć na 5,6 proc. poparcia, Konfederacja na 4,5, Wiosna na 3,4, Polska Fair Play - 2,2, Lewica Razem - 0,8, PRE - Europa Christi na 0,4 proc. 5,4 proc. wyborców nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

W wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica odnosi zdecydowane zwycięstwo. Na PiS wraz z koalicjantami gotowych jest oddać głos aż 39 proc. wyborców. Platforma Obywatelska może liczyć na 21,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna z wynikiem na poziomie 7,5 proc. Nad wyborczym progiem znajduje się jeszcze PSL, na które głos oddać chce 5,8 proc. badanych oraz SLD z poparciem 5 proc. obywateli.

Według badania IBRiS do Sejmu nie weszłyby ani Kukuiz'15 (3,5 proc.), ani KORWiN (3,5 proc.). Pozostałe partie mają poparcie w granicach błędu statystycznego: Nowoczesna - 1,1 proc., Zieloni - 0,6  proc., Ruch Narodowy - 0,4 proc., Teraz - 0,4  proc., Razem - 0,4  proc. Aż 10,6 proc. wyborców nie wie jeszcze na kogo odda swój głos.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26. maja. Termin wyborów krajowych nie jest jeszcze znany.

Więcej o: