Egzamin gimnazjalny z języka polskiego nie odbył się w jednej szkole. "Niekompletny zespół"

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego, który rozpoczął się o godz. 11, nie został przeprowadzony w jednej szkole - poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik i minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wcześniejszy egzamin, z historii i WOS-u, nie odbył się w trzech placówkach.
Zobacz wideo

Druga część egzaminu gimnazjalnego - sprawdzian z j. polskiego - nie odbył się w jednej szkole - poinformowali na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szef CKE Marcin Smolik. Egzamin rozpoczął się o godz. 11. Jak dodała Anna Zalewska, we wszystkich pozostałych placówkach egzaminy "przebiegły zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami".

Do pisania części humanistycznej egzaminu przystąpiło dziś 350 tysięcy uczniów trzeciej klasy gimnazjum w ponad 7 tysiącach szkół. Sprawdziany pisano podczas trwającego od poniedziałku strajku części nauczycieli.

O godzinie 10 zakończył się egzamin z historii i WOS-u. Ten egzamin z kolei nie odbył się w trzech placówkach. - Wynikało to z niekompletnych zespołów nadzorujących - mówił Marcin Smolik.

- W tych dwóch szkołach, w których egzamin z historii i WOS-u się nie odbył, egzamin z j. polskiego przebiegł już bez zakłóceń - dodał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin gimnazjalny. MEN: Jutrzejsze egzaminy zgodnie z planem

- Wygląda na to, że Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekiwał, że nastąpi szereg zakłóceń i dezorganizacja egzaminu. Tak się nie stało - skomentował wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Szefowa MEN Anna Zalewska zapewniła, że jutrzejsza część egzaminu - matematyczno-przyrodnicza - odbędzie się już bez zakłóceń.

- W bazie danych w kuratoriach mamy już ponad 7 tys. chętnych do wsparcia egzaminów. W piątek są egzaminy z j. obcego, tam potrzebujemy znacznie większą liczbę członków komisji. Zapraszamy chętnych do kuratoriów, by składać swoje deklaracje - zaapelowała minister.

Strajk nauczycieli. Bez porozumienia

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek o zawieszenie strajku w szkołach na czas egzaminów gimnazjalnych. Zaproponował też debatę na temat oświaty w formule okrągłego stołu. W "okrągłym stole" mieliby wziąć udział, oprócz związkowców, nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy i rodzice. Premier powiedział, że jest gotowy przewodniczyć rozmowom dotyczącym naprawy systemu oświaty.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że jego rząd od początku rozmów ze stroną związkową przedstawiał kolejne propozycje podwyżek dla nauczycieli.

Trzy dni temu rząd podpisał porozumienie z "Solidarnością" oświatową, składa się ono z pięciu punktów. Zakłada podwyżkę, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, ustalenie minimalnego dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 złotych, dodatkowe świadczenie dla stażystów w wysokości 1000 złotych i zmniejszenie biurokracji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (43)
Egzamin gimnazjalny z języka polskiego nie odbył się w jednej szkole. "Niekompletny zespół"
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 14 razy 8

  Nie martwcie sIĘ DZieci, kaczor też nie przeszedł do X klasy , a już za życia został bogiem. Sekciarze wolą obecnie modlić się do kaczora niż do Boga, w sumie nie dziwię się, przy takim rozdawnictwie....

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 8 razy 6

  Czy jakiś wizażysta albo inny spin konował mógłby nakłonić panią minister do czesania się "na pożyczkę"?

 • falbor

  Oceniono 8 razy 6

  No to jest sukces! Teraz p.minister może już z czystym sumieniem przyznać sobie premię świąteczną!!

 • sowielustro

  Oceniono 18 razy 6

  Okazało się że MEN z rządem próbowało wykorzystać dzieci i egzaminy , jak żywe tarcze przeciw nauczycielom. Nie udało się, bo nauczyciele są bardzo odpowiedzialni NIE OPUŚCILI swoich podopiecznych. PiS opuszcza NARÓD dla swoich partyjnych interesów a w to miejsce zaprasza do swojego partyjnego grona krowy za 500 i tuczniki za 100.
  Ewolucja rocznych arobków łysiejącej kury Anny Zalewskiej wg oświadczeń majątkowych:
  2015 — 109 000 zł
  2016 — 142 000 zł
  2016 — 233 000 zł
  2018 — 280 000 zł
  W cztery lata podwyżka raptem o niecałe 257%

 • koral777

  Oceniono 5 razy 3

  To ilu tych strażaków policjantów katechetow bedzie potrzebnych w piątek gdy są egzaminy językowe i już pod nadzorem jednej komisji na sali gimnastycznej się ich nie przeprowadxi? Niech w szkole są dwa języki ktore dzieci wybrałya czasami są i 3 języki. To 3 x więcej. A jak jeszcze jest podział na dyslektyków i nie dys to 6 x wiecej? 6 komisji zamiast dziejszej jednej lub dwóch? Czy kuratorzy już zorganizowali odpowiednią ekipę czy płacz bedzie w piątek?

 • kichchi

  Oceniono 11 razy 1

  za tydzien bedzie już po strajku a towarzysz broniarz bedzie grozil skokiem z dachu znp

 • awm10

  0

  Dajmy sobie spokój z egzaminami, toczą się i ok. Powodzenia.
  Jutro trzeci dzień w którym dzieciaki
  NIE IDĄ DO SZKOŁY.
  Wojna, katastrofa globalna,.., e nie to tylko pis żondzi.

 • mick1972

  Oceniono 1 raz -1

  Taki wielki strajk i tylko w jednej szkole się nie odbył?
  Słabo Broniarz, słabo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX