9. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Duda z Martą Kaczyńską na Wawelu. "Bardzo nam ich brakuje"

Prezydent dziś rano złożył wieńce na grobach Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. W Warszawie Andrzej Duda weźmie udział w obchodach dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie szefa gabinetu Krzysztofa Szczerskiego i podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego udał się do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie znajdują się groby zmarłych w katastrofie smoleńskiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W wizycie w katedrze udział brała także córka zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska z córką Martyną i mężem Piotrem Zielińskim.

Prezydent Andrzej Duda na Wawelu. "Cieszę się, że możemy uczcić ich pamięć"

Prezydent złożył wieńce oraz modlił się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Andrzej Duda podkreślił, że "jesteśmy tu, żeby się pomodlić i oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku". Polityk podziękował uczestnikom obchodów, za pamięć o osobach, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, wypełniając swoje obowiązki wobec państwa polskiego. Prezydent dodał także:

Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo ich nam brakuje.

Zgodnie z harmonogramem prezydent Duda po uroczystości w Krakowie pojechał do Warszawy. W Świątyni Opatrzności Bożej złoży wieńce na grobach ks. Józefa Jońca, ks. Andrzeja Kwaśnika, ks. Zdzisława Króla i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Później uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złoży wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej i przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

O 16:00 prezydent zapali znicze przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i przed tablicą poświęconą zmarłemu prezydentowi. Na koniec prezydent z żoną Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Później przejdzie w Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie zaplanowane jest jego przemówienie.

Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią i dziewięćdziesięcioma czterema osobami zginęli 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu, którym lecieli na uroczystości 70-lecia zbrodni katyńskiej.

Więcej o: