Strajk nauczycieli. Nie ma porozumienia z rządem. Nauczyciele: spotkanie było stratą czasu

Nie widać końca strajku nauczycieli. Beata Szydło, prowadząca negocjacje ze związkami pedagogów, ogłosiła fiasko negocjacji.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli trwa nadal. Związkowcy i rząd nie porozumieli się w sprawie postulatów protestujących. 

- Rząd zaproponował porozumienie, które już wcześniej podpisaliśmy z "Solidarnością" oraz rozmowę o drugiej części tego porozumienia i skróceniu systemu dochodzenia do podwyżek. Strona związkowa odrzuciła te propozycje - przekazała na konferencji prasowej Beata Szydło, która reprezentowała stronę rządową.

ZNP i FZZ za dalszym strajkiem nauczycieli

- Spotkanie było stratą czasu - podsumował chwilę później szef FZZ Sławomir Wittkowicz. 

Sławomir Broniarz, szef ZNP mówił z kolei: - Byliśmy przekonani, że pojawią się propozycje, które będą korespondowały z tym, co postulują związki. Zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie - wyszliśmy naprzeciw rządowi w kontekście ustawy budżetowej.

Wittkowicz tłumaczył, że zaproponowano, by podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli o 30 proc. rozdzielić nawet na 2-3 raty, ale nie było woli rządu, by przystać na ten postulat. - Rząd podszedł do dzisiejszego spotkania tak: albo podpiszecie to, co daliśmy "Solidarności", albo protestujecie sobie dalej. No i wybraliśmy drugą możliwość - ocenił.

Mediatorka Dorota Gardias stwierdziła, że "strona rządowa nie ma woli, potrzebuje chyba więcej czasu na przemyślenie". Podkreśliła, że "negocjacje polegają na tym, że jedna i druga stroną coś proponuje". 

Ubolewam nad tym, że rząd nie zna zasad negocjacji i wolałabym żeby następne spotkanie odbyło się z propozycją dla związkowców, bo związkowcy taką propozycję złożyli - mówiła Gardias.

Wcześniej informację o pacie podał Łukasz Kijek z next.gazeta.pl. "Nic nowego, rząd nie przyjmuje żadnych propozycji, w tym 2 mld z Funduszu Pracy. Nie ma woli rozmowy" - przekazał dziennikarz na podstawie nieoficjalnych informacji.

Strajk nauczycieli i egzamin gimnazjalny

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia i ma potrwać do czasu uzyskania porozumienia. "Walczymy o wzrost wynagrodzeń, ale jednocześnie o większe pieniądze dla oświaty. Chcemy, żeby samorządy otrzymywały z budżetu państwa wyższą subwencję na szkoły, przedszkola i placówki oświatowe" - tłumaczą pedagodzy. Protestujący przychodzą do pracy, ale nie prowadzą zajęć lekcyjnych ani opiekuńczych.

W środę, mimo strajku nauczycieli, mają ruszyć egzaminy gimnazjalne. Nie jest pewne, że wszystkie szkoły będą w stanie zapewnić obsadę nauczycielską do ich przeprowadzenia. Z problemem na razie poradziła sobie Warszawa. Mimo początkowych problemów, udało się skompletować składy komisji. - Egzaminy się odbędą - ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Drodzy gimnazjaliści, przyjdźcie jutro do szkoły na egzamin, nawet jeżeli on się nie odbędzie! Tylko wtedy będziecie mieć prawo do zdawania egzaminu w innym terminie. A wszystko wskazuje na to, że w zdecydowanej większości jutrzejsze egzaminy się jednak odbędą! - napisała na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dowiedz się więcej na ten temat: Egzamin gimnazjalny 2019. Jedyna rada: przyjdźcie na egzamin

Zobacz też: Strajk nauczycieli. Twoje dziecko nie pójdzie do szkoły? Sprawdź, czy możesz dostać zasiłek opiekuńczy

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (402)
Strajk nauczycieli. Nie ma porozumienia z rządem. Szydło: nasze propozycje odrzucone
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 90 razy 66

  "Rząd zaproponował porozumienie, które już wcześniej podpisaliśmy z "Solidarnością""- a tymczasem z Solidarności nauczyciele uciekają i już przyłączają się do strajkujących kolegów/ koleżanek. Ale mając te tysiące pseudo-egzaminatorów rząd może być spokojny, egzaminy się udadzą, tak jak cała reforma. Gdzie jest Zalewska? Kiedy prezes się wypowie w temacie?

 • porannakawa01

  Oceniono 76 razy 54

  Szydło listonoszem.
  Dostarcza decyzję z marca, którą wtedy związkowcy odrzucili.
  Teraz - dostarczając tę samą decyzję spodziewała się innej odpowiedzi?
  Einstein mówił, że gdy nie zmieniasz parametrów doświadczenia a tylko je powtarzasz i spodziewasz się innych wyników toś dureń.
  Durnie pisowskie.

 • rh2k

  Oceniono 71 razy 49

  Bezczelność rządu i Szydło rośnie z każdym dniem. Mam tylko nadzieję że i Jaruś i Mateuszek przeliczą się tym razem. Trzymamy za Was kciuki nauczyciele!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 68 razy 46

  FUNDACJA NARODOWA -500 MLN ZŁ(łajza z dziedzictwa)
  tadek rydzyk znany złodziej-120 MLN ZŁ
  rząd, kancelaria prezydenta cymboła, senat, -280 mln zł

 • plutoniczna

  Oceniono 49 razy 37

  rząd nie zna zasad negocjacji.
  rząd rozumie tylko argument siły.
  prawicowcy tak mają.
  bo być PIS-owcem to nie przynależność do partii, to stan umysłu.

 • porannakawa01

  Oceniono 50 razy 28

  Przedstawiliśmy stare propozycje, które przedstawialiśmy miesiąc temu.
  Wtedy zostały odrzucone.
  Dziś, po ponownym ich przedstawieniu zostały odrzucone ponownie.

  Einstein mówił, że gdy spodziewasz się innego wyniku doświadczenia gdy niczego nie zmieniłeś toś dureń.
  Pisowscy durnie.

 • lucek10

  Oceniono 37 razy 27

  My, nauczyciele serdecznie dziekujemy Wam wszystkim, ktorzy nas wspieracie. To wlasnie z Wami i dla Was chcemy pracowac, by Polska stawala sie krajem bogatszym i nowoczesniejszym! Jestescie ludzmi, ktorzy doceniaja range edukacji w dzisiejszym swiecie!

 • porannakawa01

  Oceniono 32 razy 26

  Na koścół katolicki w Polsce rok w rok, co roku idzie 12 miliardów.
  Z tego te pałacyki, fury, stroje koronkowe z biżuterią zdobną na różne okazje, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, ruja i porubstwo.
  Na oświatę, na kształcenie naszych dzieci i wnuków nie ma?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX