Rzecznik Praw Dziecka reaguje na strajk nauczycieli - chce zmiany terminu składania papierów do szkół

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak uważa, że powinien zostać ustalony późniejszy termin składania dokumentów do szkół średnich. Według rzecznika decyzja ta musi zostać podjęta, jeśli strajk nauczycieli będzie uniemożliwiał przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych.
Zobacz wideo

Mikołaj Pawlak podczas konferencji prasowej powiedział, że przesunięcie terminu składania dokumentów do szkół średnich powinno zostać wprowadzone, gdy strajk nauczycieli utrudni lub uniemożliwi przeprowadzenie najbliższych egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.

"Z informacji, które docierają do Biura Rzecznika Praw Dziecka, wynika, że w części szkół egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty mogą zostać odwołane. Tysiące uczniów przystąpią do egzaminów dopiero w terminie dodatkowym, 3-5 czerwca. Komisje egzaminacyjne mogą nie zdążyć sprawdzić tak wielu prac do 21 czerwca. A to oznacza, że uczniowie ci nie otrzymają w tym terminie zaświadczeń z wynikami egzaminów. Bez tych dokumentów nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji do szkół średnich w normalnym trybie. Będą musieli poczekać na zakończenie rekrutacji i aplikować tylko tam, gdzie pozostaną wolne miejsca" - czytamy w oświadczeniu.

725 tysięcy uczniów zostanie podzielonych na lepszych i gorszych, na tych, którzy będą mogli sobie dowolnie wybrać szkołę średnią, do której chcą się dostać, i tych, którzy takiego wyboru zostaną pozbawieni. To będzie podział nie według kryterium wiedzy, umiejętności, talentów ucznia, lecz ze względu na to, czy w danej szkole nauczyciel przyjdzie lub nie przyjdzie do pracy. Nie ma na to mojej zgody

- powiedział Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka: Decyzja należy do Morawieckiego i Zalewskiej

Rzecznik podkreśla, że kroki w tej sprawie mogą podjąć premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska - to oni mieliby zobowiązać kuratorów oświaty we wszystkich województwach do przesunięcia terminów składania dokumentów.

Według rzecznika taka decyzja gwarantuje równość wszystkim uczniom, którzy do szkół średnich powinni być przyjmowani tylko ze względów na wyniki egzaminów. Prawa uczniów naruszane zostaną według Pawlaka także wtedy, gdy uniemożliwi im się przystąpienie do testów.

W związku z rozpoczęciem rozmów związkowców i rządu, które zostały zaplanowane na dziś na godzinę 15, Mikołaj Pawlak zaoferował pomoc przy negocjacjach. Do współpracy zaprosił także Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. - To jest ten moment, kiedy my, rzecznicy, powinniśmy, pokazać jak działają nasze uprawnienia konstytucyjne - i skorzystać z nich - powiedział RPD.

Więcej o:
Komentarze (62)
Rzecznik Praw Dziecka reaguje na strajk nauczycieli - chce zmiany terminu składania papierów do liceów
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 40 razy 34

  A PiSowskiego Rzecznika Praw Dziecka nie martwi "podwójny rocznik" w kolejce do szkół średnich, który naszym dzieciom zafundowała jego koleżanka Anka, która teraz umywa ręce i ucieka do Brukseli???

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 22 razy 18

  Trzeba zmienić Rzecznika Praw Dziecka , bo ten człowiek to kpina z tego urzędu.

 • maciej_aszek

  Oceniono 23 razy 17

  Panie Pawlak, czemu się pan nie zainteresuje ograniczaniem (w stosunku do lat ubiegłych) miejsc w LO i Technikach?
  Czy wpychanie na siłę dzieciaków do zawodówek jest OK?
  A może panu Pawlakowi podoba się, że dzieci z podwójnego rocznika są pokrzywdzone?

 • niktwazny126

  Oceniono 20 razy 16

  Ojoj tyle cennych godzin religii przepadnie. Rzecznik zmartwiony, ale ciekawe, gdzie był, jak ZNP ostrzegało o strajku? Nie przywoływał do porządku kłapiących paszczęką przedstawicieli najlepszej ze zmian, a teraz się o dobro dziecka martwi? Trochę późno...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 17 razy 15

  Musicie okraszać teksty o rzeczniku zdjęciem jakiegoś psychopatycznego zboka?!

 • kofiara07

  Oceniono 13 razy 13

  Genialny pomysł. pytanie: kto przeprowadza rekrutacje do szkół srednich? Nauczyciele. W ślaskim rekrutacja trwa do 25 lipca. Pan chce ja przedłuzyć. a jednoczesnie zwolennicy dobrej z. gardłują, zeby nauczyciele strajkowali w wakacje....
  Strzał w stopę.

 • adaco22

  Oceniono 15 razy 11

  niech idzie na msze i nie truje

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 13 razy 9

  Pisuarowo-rydzykowy niedoRzecznik Partyjnych Debilizmów, więc czego po brunatnym sługusie można się spodziewać.

 • topiramax

  Oceniono 13 razy 9

  Mlodziez jest pod MEN. Dlaczego pana rzecznika tam nie ma? Wyjdź pan ze swojego gabinetu do dzieci! To jest pańskie prawo i obowiązek tam być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX