Czy egzaminy gimnazjalne się odbędą? Sławomir Broniarz z ZNP: Będą decydować poszczególne szkoły

Sławomir Broniarz był we wtorek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl. - O tym, czy jutro odbędą się egzaminy gimnazjalne będą decydować strajkujący nauczyciele w poszczególnych szkołach - powiedział nam prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zobacz wideo

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, odwiedził we wtorek rano poranne studio Gazeta.pl. Mówił o tym, że dla rządu ważniejsze jest bydło rogate niż edukacja oraz o tym, że premier Mateusz Morawiecki jest "bardziej nadęty i bufoniasty" niż premier Donald Tusk. Dodał, że szef rządu  powinien włączyć się w rozmowy ze strajkującymi nauczycielami. 

Strajk nauczycieli. Czy egzaminy gimnazjalne się odbędą?

Sławomir Broniarz powiedział, że w pierwszym dniu strajku nauczycieli wzięło udział ponad 14 tys. szkół, drugiego dnia jest to już co najmniej 15 160 placówek.

Wiele z nich to szkoły, w których jutro - w środę - powinny odbyć się egzaminy gimnazjalne. Prezes ZNP wytłumaczył, że decyzje o tym, czy tak się stanie będą podejmowane w poszczególnych szkołach, ponieważ organizatorem strajków nie jest zarząd ZNP, a poszczególne zarządy zakładowej organizacji związkowej. Przypomniał, że rząd i prezydent Andrzej Duda wiedzieli o terminie strajku od dawna i powinni byli zareagować na groźby nauczycieli, kiedy był jeszcze czas.

Doba ma 24 godzin, a ja 25 godzin na dobę myślę o sytuacji uczniów. To jest problem i tego nie bagatelizujemy

- powiedział Sławomir Broniarz. 

Czy jest jednak szansa na to, że nauczyciele się wycofują i egzaminy się odbędą?Można taki scenariusz dopuścić do świadomości - powiedział prezes Broniarz. Dodał jednak, że egzaminy to jedyny argument przetargowy nauczycieli. Jeśli nauczyciele się cofną, rząd może zupełnie zignorować ich żądania. 

Więcej o: