Sondaż wyborczy. Pięć partii w polskim Sejmie

Według najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla Super Expressu pięć partii dostanie się do Sejmu po wyborach na jesieni tego roku. Kandydaci Wiosny po raz pierwszy zadebiutują w ławach poselskich.
Zobacz wideo

Według najnowszego sondażu na największą liczbę miejsc w polskim parlamencie mogą liczyć posłowie PiS. Jednak ich przewaga nad Platformą Obywatelską spadła w porównaniu do sondażów wyborczych z marca tego roku. 

Sondaż przedwyborczy - najwięcej miejsc w Sejmie dla posłów z PiS, PO i Wiosny

Sondaż powstał na zlecenie gazety "Super Express". Wynika z niego, że najwięcej głosów otrzymałaby partia Prawo i Sprawiedliwość: właśnie na nich zdecydowałoby się zagłosować aż 39 procent badanych. Na drugim miejscu, z 24 procentowym poparciem respondentów, znalazła się Platforma Obywatelska. Według sondażu na trzeci wynik może liczyć Wiosna - na nową inicjatywę Roberta Biedronia chciałoby zagłosować około 12 procent ankietowanych. Słabsze wyniki, na granicy progu wyborczego zdobyłyby także Kukiz’15 i Polskie Stronnictwo Ludowe

 

Wybory do polskiego parlamentu odbędą się na jesieni tego roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana, jednak zgodnie z Konstytucją wybory powinny odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem poprzedniej kadencji Sejmu. Oznacza to, że wybory mogą zostać rozpisane między 12 października a 12 listopada. Datę wyborów parlamentarnych wyznacza prezydent najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji Sejmu. Podczas głosowania wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów na czteroletnią kadencję.