Na ulice stolicy wyjadą dziś taksówkarze z całej Polski - do Warszawy mają przyjechać przedstawiciele korporacji z m.in. Krakowa, Łodzi, Katowic i Gdańska. W proteście wziąć udział ma około sześciu tysięcy osób. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów kierowcy chcą, by strajk trwał do skutku, czyli do chwili spełnienia ich postulatów.
Strajk taksówkarzy rozpoczął się dziś o godzinie 6 rano. Kierowcy chcą zablokować centrum miasta oraz autostradę A2, z tym że tutaj protest ma się odbyć w okolicach Warszawy oraz na odcinku z Łodzi do stolicy i ma mieć charakter rotacyjny. Tym razem protest będzie odbywał się w zmienionej formie - zamiast jeździć po ulicach, kierowcy chcą całkowitego zablokowania ulic dla ruchu.
Protestujący mają zebrać się o godzinie 10 w okolicach hali COS Torwar, gdzie zostawią swoje samochody. Z Łazienkowskiej ruszą ulicą Myśliwiecką do siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która znajduje się w Alejach Ujazdowskich. Tam rozpocznie się manifestacja, taksówkarze chcą także złożyć list otwarty lub petycję. Później ruszą alejami Ujazdowskimi, gdzie planują manifestacje przed Ministerstwem Sprawiedliwości i ambasadą Stanów Zjednoczonych. Potem ruszą na plac Trzech Krzyży przed Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Protest ma zakończyć się około godziny 17 ponownie przed Kancelarią Premiera.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w czasie przemarszu taksówkarzy ruch na trasie zgromadzenia może zostać wstrzymany. Planowane są utrudnienia autobusów linii: 107, 108, 116, 118, 127, 159, 166, 171, 180, 195, 222, 503, 518 i E-2.
Postulaty taksówkarzy wynikają z projektu nowelizacji ustawy o transporcie, która pozwala legalnie działać przewoźnikom typu Uber, Taxify czy Bolt. Związkowcy z "Solidarności" domagają się trzech zmian. Pierwszą jest egzekucja obowiązującego prawa transportowego, karnego i skarbowego w transporcie zarobkowym przez odpowiednie służby. Kolejnym postulatem jest zaprzestanie prac nad projektem zmian w ustawie, która może przyczynić się do legalizacji szarej strefy w przewozie osób. Ostatnim jest uchwalenie nowelizacji ustawy transportowej wspomagającej polskich przedsiębiorców-taksówkarzy.